Współczesna Polska przypomina grę w gorące krzesła. W takiej grze jest zawsze mniej krzeseł od uczestników, a ci którzy nie zdążą zająć miejsc – wypadają. W naszej rzeczywistości przegrani muszę przyjąć na siebie piętno nieudacznika. Pozostali będą zachwalać polskie przemiany i odbierać „słuszną zapłatę” za swą zaradność.

Niezaradni masowo popełniają samobójstwa, stają się ofiarami różnych oszustów, grzebią w koszach i śmietnikach, albo cicho umierają w swych domach z zimna i głodu. Ojcowie patrzą na swe głodne dzieci nie potrafiąc zapewnić im pożywienia, albo rozpaczają za córkami sprzedanymi sutenerom. Młodzież nie widząc perspektyw masowo wyjeżdża za granicę. Część z nich wraca w nadziei, że szansa w grze w krzesła im się zwiększy. Uczą się pisać CV i dobrze wypadać w rozmowach kwalifikacyjnych. Coraz częściej znają języki obce i sprawnie posługują się sprawnie komputerowymi programami. Szanse w grze rosną, ale krzeseł ubywa, a coraz więcej z nich jest okupywana na zasadzie zasiedzenia przez organizatorów tej gry. Ich już nie obowiązuje rywalizacja. Oni sobie załatwili ciepłe posadki w różnych instytucjach, uniwersytetach i urzędach, których główną funkcją stało się zapewnienie bezpieczeństwa najbardziej zaradnym.

 

Projekt argumenty.net to innowacyjne podejście do wykorzystania internetu jako medium informacyjnego. Poniżej kilka najważniejszych informacji o projekcie. Pierwsza oficjalna odsłona portalu planowana jest na wrzesień 2013 (choć jak widać wre praca przy otwartej kurtynie).  

W mediach funkcjonuje całkowicie wykoślawiony obraz gospodarki, widzianej z perspektywy systemu finansowego i giełdy. Tymczasem gospodarka to przede wszystkim zorganizowany sposób realizacji swych potrzeb przez społeczeństwo. To jest jedyny rozsądny sposób rozumienia konstytucyjnych norm dotyczących społecznej gospodarki rynkowej. Monitor gospodarczy, redagowany na stronach monitor.argumenty.net nie jest zwyczajnym przeglądem informacji gospodarczych. Jest on redagowany z uwzględnieniem społecznej roli gospodarki. Dlatego zwraca się w nim uwagę bardziej na rolę technologii, wpływ biznesu na społeczeństwo itp...

Jednym z ważnych kierunków rozwoju mediów jest zacieranie się różnic między rozrywką i edukacją. Atrakcyjność przekazu jest bowiem w edukacji coraz ważniejsza. Trendy te są wzmacniane, przez następujące przemiany w szkolnictwie:

  • indywidualizacja procesów uczenia;
  • nauczanie skoncentrowane na uczniu (nauczyciel jako przewodnik);
  • formowanie postaw samodzielnego zdobywania wiedzy i nawyku uczenia przez całe życie.

Portal argumenty.net ma w zamierzeniu być formą uczestniczenia w tych przemianach. Stąd planowana wymiana treści z platformą edukacyjną otwartaedukacja.pl.

Fenomen blogów internetowych polega nie tylko (a nawet nie przede wszystkim) na szerszym otwarciu kanałów przepływu informacji. Prawdziwe blogowisko jest przede wszystkim miejscem prowadzenia dialogu. Komentarze i aktywny udziały twórców w dyskusjach pozwalają na poddanie publikowanych treści krytyce i skłaniają do zwiększania jakości publikowanych treści. Czasem w środowisku blogerskim rodzą się wspólnoty celów, realizowanych także poza internetem. Przejdź na stronę blogów >>

 

Skuteczność zwiększania merytorycznej jakości publikowanych treści można osiągnąć tylko dzięki osobistemu zaangażowaniu twórców w ten proces. Biznes związany z prowadzeniem mediów internetowych korzystający z pracy milionów mrówek może być jedynie wstępem do powstania prawdziwie przełomowych mediów, w których naturalne metody selekcji najlepszych treści będą połączone z nagradzaniem trudu ich twórców. Takie cele stawia sobie projekt „Shared value” (portal www.sharedvalue.pl zostanie uruchomiony już wkrótce), którego efekty będą wykorzystywane na portalu argumenty.net.

 

Nauka kształtuje nasz światopogląd i wytycza kierunki rozwoju. Akceptacji takiego stanu rzeczy musi towarzyszyć refleksja nad podstawami nauki: jej rolą, ograniczeniami i metodologią. Z tego punktu widzenia postawa naukowa nie jest determinowana formalną przynależnością do społeczności naukowców. Jest to postawa otwartości, krytycyzmu i intelektualnej uczciwości. Porta largumenty.net to miejsce sporu na racjonalne argumenty, wolne od zacietrzewienia i uprzedzeń. Planowane w ramach projektu czasopisma mają przede wszystkim popularyzować postawę naukowej rzetelności.

{jcomments off}Nauka pełni w naszych czasach rolę szczególną. Nie chodzi tylko o wpływ na nasze życie poprzez  materializację w formie zaawansowanych technologicznie produktów. Nauka kształtuje także w znacznym stopniu nasz światopogląd i wytycza kierunki rozwoju. Akceptacji takiego stanu rzeczy musi towarzyszyć refleksja nad podstawami nauki: jej rolą, ograniczeniami i metodologią. Inaczej grozi nam ideologizacja, brak zrozumienia a może nawet bunt społeczeństwa.
Podstawą rozwoju nauki jest spór w warunkach intelektualnej uczciwości. Biorąc to pod uwagę, należy uznać, że postawa naukowa nie jest determinowana formalną przynależnością do społeczności naukowców. Jest to postawa otwartości, krytycyzmu i intelektualnej uczciwości.
Projekt „Argumenty” jest z tego punktu widzenia czymś naprawdę wyjątkowym i unikalnym.