Drukuj
Kategoria: Społeczeństwo sieci

Przeciętny człowiek przesypia w ciągu tygodnia 56 godzin. Pozostaje 7*24-56=112 godzin. Podobno 100 lat temu przepracowywaliśmy 70 z tych 112 godzin (63%). Obecnie – zależnie od kraju jest to 30-40 godzin (34%). Co robimy zresztą czasu? Polacy blisko 30 godzin poświęcają na telewizję (wyprzedzają nas pod tym względem Włosi, Amerykanie i Japończycy).

To aż jedna czawarta wolnego czasu!

Ale jeśli przecież czas, którego nie poświęcamy na sen i pracę zawodową nie jest w pełni wolny. Mamy jeszcze na przykład obowiązki domowe, w tym konieczność opieki nad innymi.

Oto przykładowy podział czasu Amerykanina:

Wynika z tego wykresu (źródło), że ilość naprawdę wolnego czasu dorosłego człowieka jest niewielka. Więcej niż jego połowę Amerykanie spędzają przed telewizorem:

Jednak ostatnio coraz większą część czasu spędzanego przed ekranem zajmują urządzenia komputerowe (komputery,smartfony, tablety):

(źódło).

Nastąpiła eksplozja informacji. Rośnie przy tym rozdźwięk między ilością informacji odbieranych/gromadzonych, a ilością informacji jakie jesteśmy w stanie przeanalizować i sobie przyswoić.

(źróło).