Firma Tesla przedstawiła światu swój nowy produkt: baterię Powerwall do zasilania domu w energię elektryczną.

Tesla specjalizuje się w produkcji samochodów elektrycznych. Nowy produkt jest więc ubocznym skutkiem poszukiwania rozwiązań do przechowywania energii w samochodach.

Firmy bez przerwy wprowadzają na rynek nowe technologie. Dlaczego właśnie ten produkt wzbudził wielką sensację? Z powodu jednego prostego zdania: koszt energii pozyskiwanej z baterii może spaść poniżej 2 centów za kilowatogodzię. (Czyli dziesięciokrotnie mniej, niże obecnie kosztuje energia w Polsce).

Co to oznacza? To może być koniec energetyki jądrowej. Oczywiście elektrownie jądrowe nie znikną z dnia na dzień, a kraje rządzone przez sprzedajnych głupków – takie jak Polska mogą być tym bardziej narażone na „promocyjne” oferty nie do odrzucenia. Warto przypomnieć jak nam wciśnięto energooszczędne żarówki, które wobec rozwoju technologi LED są rozwiązaniem przestarzałym, nieeekonomicznym i szkodliwym dla środowiska. Tak samo możemy zostać uraczeni elektrowniami jądrowymi – wystarczy głosować na tych co zwykle :-(.

Niemniej jednak obiektywna prawda jest taka, że jeśli rozwiązania Tesli się upowszechnią, to nastąpi dynamiczny rozwój energii odnawialnej. Obecnie największą wadą tego typu energii jest nierównomierne jej pozyskiwanie. Słońce świeci tylko w pogodny dzień, a wiatr wieje w dzień wietrzny. Mając tanie rozwiązanie do kumulowania wytworzonej energii, można łatwo wyrównać produkcję i zużycie w ramach gospodarstwa domowego. To może zachęcić wiele osób do zakupu baterii słonecznych, których ceny gwałtownie spadną. Upowszechnienie takich instalacji może nastąpić w bardzo krótkim czasie.

Przy okazji warto zwrócić uwagę na to, że Tesla ma swoje fabryki w USA (choć twórca firmy pochodzi z RPA). Baterie będą produkowane w Newadzie. To też jest warte odnotowania – może pojawić się produkt sprzedawany na cały świat w milionach egzemplarzy, wyprodukowany całkowicie poza Azją. Amerykańska gospodarka nadal jest innowacyjna i zdolna podjąć nowe wyzwania.

Strona www.teslamotors.com/powerwall jest na razie nieaktywna.