Drukuj
Kategoria: Społeczeństwo sieci

Microsoft udostępnił najnowszą wersję systemu operacyjnego Windows. Zrywając z wieloletnią praktyką, Windows 10 udostępniono za darmo - w postaci aktualizacji, dla użytkowników indywidualnych systemów Windows 7 oraz Windows 8.1. Proces aktualizacji możecie przeprowadzić za darmo przez rok - do 29 lipca 2016 roku. Po aktualizacji uzyskujemy dożywotnią licencję na nowy system, który będzie wspierany do października 2025 roku.

W ciągu pierwszych 24 godzin, pobrano 14 mln instalacji systemu.

Z pytaniem o przyczynę takiej radykalnej zmiany taktyki przez Microsoft zmierzył się portal www.businessinsider.com.

Microsoft przestaje traktować sam system operacyjny jako „dojną krowę”, ale próbuje znaleźć źródło dochodów w usługach udostępnianych w tym systemie (subskrypcje, mikropłatności itd…).

Jedną z metod zarabiania pieniędzy jest reklama. Głównie w wyszukiwarce Bing. To trochę przypomina strategię Google, który darmowe usługi wykorzystuje do zbierania danych o klientach i doskonaleniu w ten sposób mechanizmów reklamowych stanowiących główne źródło dochodu. Microsoft zbiera całą masę informacji o klientach, użytecznych dla reklamodawców.

Przewagą Google może być to, że jego usługi są dostępna na wszystkich urządzeniach i pod dowolnym systemem. I tu niespodzianka: Microsoft idzie w tym samym kierunku. Office, Outlook, nawet „asystentka cyfrowa” Cortana, pochodzące z systemu Windows 10 – są dostępne za darmo na Androida i iOS. Wymagają tylko logowania Microsoft. To wystarczy, aby uzyskiwać super dokładne informacje dla reklamodawców.

Szczególną rolę pełni tu Cortana, która „uczy się” w jaki sposób prezentować najbardziej istotne informacje w postaci wiadomości i linków. A przy okazji – tworzy profil użytkownika użyteczny dla reklamodawców.

Jest jednak dobra wiadomość: w ustawieniach prywatności systemu Windows 10 można to wszystko wyłączyć.