Drukuj
Kategoria: Społeczeństwo sieci

 W czasach, gdy informatyka miała zastosowanie głównie w przedsiębiorstwach (i nauce) to IBM był monopolistą (choć wówczas tak tego nie traktowano). Ta firma wyznaczał standardy i kierunki rozwoju.

Współczesnym użytkownikom komputerów nazwa IBM kojarzy się zapewne głównie z komputerami osobistymi IBM PC. Firma ta ma także spory udział w rozwoju środowiska Java. Główne źródło przychodów to nadal produkty i usługi dla przedsiębiorstw. Al znaczenie IBM poz tą niszą rynkową jest niewielkie.

W epoce dominacji komputerów osobistych równie kluczową rolę odgrywała firma Microsoft. Tak samo jednak, jak IBM nie potrafił utrzymać swej pozycji, gdy dynamicznie rozwijał się rynek komputerów osobistych, tak Microsoft ma problem z rozwojem mobilności.

Nie pomógł nawet desperacki krok zakupu Nokii. Próbując odrobić straty, Microsoft rozdaje swoje Windows Phone za darmo. Czy to coś da?

Produkty Microsoft są chyba zbyt złożone dla współczesnej młodzieży, która nie chce tracić czasu na ich poznawanie. Ma być szybko i prosto. Czy Microsoft jest w stanie coś takiego zrobić?