Firma Microsoft po zmianie kierownictwa stara się nadgonić stracony czas. Ważnym elementem tej strategii jest Windows 8.1, wyposażony między innymi w asystenta sterowanego głosem Cortana. Pozycja Androida jest jednak już tak mocna, że Windows Mobile raczej pozostanie systemem niszowym. Na dodatek firma Google postanowiła podjąć walkę z Microsoftem w segmencie PC-tów, gdzie dotąd królował Windows. Odpowiednikiem Androida ma być ChromeOS, czyli system z jądrem Linuxa i przeglądarką Chrome zamiast tradycyjnego interfejsu graficznego. Pierwsze notebooki z tym systemem sprzedają się w USA jak ciepłe bułeczki.

Na Amazonie 7 z 20 najlepiej ocenianych laptopów, oraz 5 z 20 najlepiej sprzedawanych laptopów to chromebooki. Najpopularniejszy Acer C720 kosztuje jedynie $199. Notebook w cenie tableta! Nic więc dziwnego, że masowo kupują te urządzenia szkoły ( 10 tysięcy szkół wybrało chromebooki). W połączeniu z edukacyjnym Google Play to doskonałe narzędzie dla początkujących użytkowników komputerów.

System Google jest bezpłatny i aktualizowany co sześć tygodni. Wkrótce ma się pojawić m.in. sterowanie głosem. Gdy kilka lat temu pojawił się pomysł, aby zastąpić system operacyjny przeglądarką, wydawało się to nierealne. Chociaż niektórzy podeszli do tego z entuzjazmem – jak autor poniższej historyjki:

Jak się okazało – mieli rację. Dla użytkowników chmur obliczeniowych (cloud computing) to doskonałe rozwiązanie.