Posiadacze najnowszych smartfonów Samsunga mogą dokupić do nich gadżet, który daje efekty znane dotąd jedynie z filmów science fiction. Gear VR firmy Oculus (należącej do Facebooka) to okulary, które pozwalają na oglądanie trójwymiarowych obrazów z wnętrza sceny. Poruszanie głową daje możliwość spoglądania w różnych kierunkach. Jeśli do tego dołączymy joystick, to możemy poruszać się w trójwymiarowej przestrzeni. Na razie ilość programów (głównie gier i prezentacji) wykorzystujących te możliwości jest niewielka. Na dodatek poruszanie się w wirtualnej przestrzeni może prowadzić do zawrotów głowy, co nie jest przyjemne. Gear VR kosztuje w USA tylko 99 dolarów. W Polsce ceny zaczynają się od 600 zł. Jednak modele smartfonów z którymi współpracuje (Galaxy Note5 Galaxy S6 Galaxy S6 edge Galaxy S6 edge+) kosztują po kilka tysięcy złotych.

Diametralnie odmiennym projektem jest Google Cardboard, który można sobie zrobić samemu z kartonu! Koszt około 25 złotych – a jednak działa!

Zarówno Samsung jak i Google udostępniają SDK dla twórców programów: https://developers.google.com/cardboard/overview, https://developer.oculus.com.

Nie są to jedyne rozwiązania VR tego typu. Zobacz: 10 najlepszych gogli VR.