Facebook zamierza do roku 2025 zbudować teleporter, czyli technologię przenoszenia się w dowolne miejsce na świecie. Plany te są jak najbardziej realne, gdyż dotyczą rzeczywistości wirtualnej.

 W tym kierunku ma rozwijać się technologia okularów do wirtualnej rzeczywistości Oculus Rift, która powstała dzięki finansowaniu społecznościowemu (Kickstarter), a następnie została wykupiona przez Facebooka za 2mld dolarów.

Według inżyniera Facebooka Schroepfera, w przyszłości Oculus będzie w stanie oszukać zmysły do tego stopnia, że użytkownik będzie miał wrażenie przebywania w świecie rzeczywistym.

Konieczne jest w tym celu pokonanie trzech problemów wirtualnej rzeczywistości:

1. Postrzeganie siebie i innych. W normalnym świecie widzimy na przykład swoje ręce. To powinno być możliwe już w przyszłym roku dzięki nowym Oculus Touch, który pozwoli na wykrywanie ruchu i interakcję z obiektami w wirtualnym świecie.

2. Imitacja otoczenia. Na początku tego roku Oculus nabył firmę Surreal Vision, która zajmuje się modelowaniem rzeczywistego świata i przenoszeniem tego modelu do wirtualnej rzeczywistości.

3. Możliwość tworzenia własnych światów przez użytkowników. Technologia powinna umożliwić zwykłym ludziom, bez szkoleń i wielkich pieniędzy dodawać własne treści do wirtualnej rzeczywistości (VR). Do tego celu rozwijany jest program „Medium”, który pozwala ludziom na kształtowanie obiektów 3D.

Celem jest dostarczenie ludziom poczucia, że mogą znaleźć się w dowolnym miejscu na świecie i zrobić wszystko.