2016-03-01
- Cześć i chwała Bohaterom! - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
- Komisja Europejska przedstawiła warunki umowy pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Unią Europejską dotyczące transferu danych osobowych mieszkańców Starego Kontynentu. Privacy Shield zastąpi wadliwy program Safe Harbour.
- Belgowie zdecydowali, że blisko 600 imigrantów zostanie zawróconych do Francji. Uchodźcy ci opuścili w dniu wczorajszym obozowisko w Calais.
- Europejski Trybunał Sprawiedliwości chce, aby każdy imigrant mógl wybrać sobie miejsce w którym chce przebywać. Nie jest to po myśli Angeli Merkel, która zdaje sobie sprawę, że ze względu na wysokie świadczenia socjalne wielu uchodźców wybierze Niemcy.
- Waszczykowski nie wyklucza możliwości przywrócenia kontroli na polskich granicach podczas lipcowych spotkań na Dniach Młodzieży oraz przy szczycie NATO.
- Marek Belka przeprowadzi się z Warszawy do Londynu i zostanie szefem Europejskiego Bank Odnowy i Rozwoju? Będzie miał poparcie premier Beaty Szydło.
- Państwo Islamskie nie zamierza złożyć broni. Terroryści chcą zająć położoną na zachód od Syrii Libię. ONZ rozważa rozpoczęcie działań wojennych.
2016-03-02
- Testy bomby wodorowej przeprowadzone przez Koreę Północną przyniosły odzew ze strony ONZ. Rada Bezpieczeństwa zdecydowała się nałożyć na komunistyczny kraj kolejne sankcje. Od teraz wszystkie towary eksportowane z tego kraju przejdą wnikliwą kontrolę.
- Jak przebiegnie dalsza kariera Waszczykowskiego? Minister w imieniu Ziobry odpisał do sekretarza generalnego Rady Europy.
- Morawiecki chce, aby Polska podpisała kontrowersyjna ustawę o handlu TTiP. Zdaniem polityka jest to wielka szansa dla kraju oraz impuls do dalszego rozwoju.
- We wtorkowych prawyborach w Stanach Zjednoczonych zwyciężyć Donald Trump.
- Kryzys imigracyjny ma zostać zażegnany poprzez wpompowanie w zabezpieczenie uchodźców kwoty 700 milionów euro - takiego zadania jest Komisja Europejska.
- Airbus zamierza otworzyć w Polsce fabrykę siedzeń do swoich samolotów. Oznacza to rozwój i kolejne miejsca pracy.
- PZL Świdnik świętuje kolejne sukcesy - eksport polskiej spółki w 2015 roku wzrósł o około 10 procent co dało zyski rzędu 700 milionów złotych.
- W Genewie odbyła się kolejna wystawa premierowych aut. Geneva Motor Show 2016.
2016-03-03
- INFORMACJA DNIA: Resort sprawiedliwości będzie sprawował władzę nad prokuratorem generalnym. Ma to podnieść zaufanie do wymiaru sprawiedliwości w Polsce.
- Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński stwierdził, że obecnie na władze w Polsce próbuja wpływać zewnętrzne głosy.
- Zarówno Dania jak i Szwecja przedłużyły kontrole na granicach swoich państw. Kraje obawiają się zbyt dużej ilości imigrantów i związanych z nimi zagrożeń terrorystycznych.
- Kolejne teczki z domu Kiszczaka trafiły do Instytutu Pamięci Narodowej.
- Donald Tusk podczas wizyty w Turcji przyznał, że deportacja imigrantów z powrotem do krajów Afryki pomogłoby rozbić biznes przemytniczy.
- Aleksander Stępkowski wyjawił, że polski rząd ma gotową odpowiedź na projekt opinii Komisji Weneckiej.
- Via Carpathia coraz bliżej! 9 krajów jest zgodnych co do budowy nowego transeuropejskiego szlaku komunikacyjnego.
- Francuski minister gospodarki powiedział, że w przypadku wyjścia przez Wielką Brytanię ze strefy euro, Francja będzie przepuszczać każdą ilość imigrantów na wyspy.
- Hiszpańska policja zadała cios w Państwo Islamskie przechwytując blisko 20 tysięcy mundurów i akcesoriów przeznaczonych dla terrorystów.
2016-03-04
- Unijny wysłannik Hansjorg Haber oświadczył, ze Turcja ma czas do pierwszego czerwca, aby zatrzymać albo zmniejszyć napływ imigrantów do Europy.
- Co oznaczałoby dla Europy rozpad strefy Schengen? Eksperci rozpoczęli analizy i przewidywania. Pewne jest, że ucierpi poważnie europejska gospodarka.
- Zbigniew Ziobro został mianowany prokuratorem generalnym i zaraz po tym przedstawił swoich współpracowników.
- Ukraina sprzeda 25 dużych firm - Petro Poroszenko podpisał ustawę o prywatyzacji. W działaniach tych nie będą mogli uczestniczyć jednak Rosjanie.
- Incydent na autostradzie z udziałem polskiego prezydenta Andrzeja Dudy. Tylna oponowa jego limuzyny została uszkodzona - Biuro Ochrony Rządu juz ustala przyczyny.
- Premier najlepiej zabezpieczonego kraju w Europie - Victor Orban potwierdził, że nie zgadza się na przymusowe kwoty imigrantów i tym samym oskarżył Europę o brak działań, które zatrzymałyby nadchodzące fale imigrantów.
- Świat musi się mieć na baczności. Terroryści z Państwa Islamskiego szukaja kolejnych sposobności, aby zaatakować i siać terror w Europie, Ameryce i Bliskim Wschodzie.
- Oczy świata kierują się na Koreę Północną. W związku z nałożonymi sankcjami Koreańczycy grożą odwetem w postaci użycia siły.
2016-03-05
- Węgrzy robią co mogą, aby zmniejszyć ilość imigrantów, którzy chcą dotrzeć na terytorium ich kraju. Tym razem rząd Victora Orbana zgodził sie na budowę muru, który zabezpieczy granicę z Rumunią.
- Słowenia wprowadziła nowe, o wiele bardziej rygorystyczne prawo azylowe. Nowe przepisy ułatwiają odrzucenie wniosków i zmniejsza pomoc finansową dla uchodźców. Pomysł ten spotkał się z wielką krytyką Amnesty International.
- Prokuratura bada przyczyny wczorajszego incydentu z udziałem samochodu przewożącego prezydenta Andrzeja Dudę.
- W pierwszym tygodniu rozejmu w Syrii zginęły setki cywilów.
- Stany Zjednoczone bardzo napierają na polski rząd, aby zakończył spór o Trybunał Konstytucyjny - twierdzi amerykański Wall Street Journal.
2016-03-06
- Europa zaczyna się buntować przeciwko przymusowym kwotom imigrantów. Do krajów sojuszniczych dołączyła Austria, która zdecydowania nie zgadza się z przyjmowaniem kolejnych uchodźców.
- Uchodźcy, którzy przebywają na granicy Grecji z Macedonią nie dostaną azylu w Niemczech - grzmi Angela Merkel.
- Wyścig o amerykański fotel prezydenta nabiera rumieńców - Cruz dogania Trumpa.
- Schronienie dla uchodźców pochodzących z miast oganiętych wojną - oto nowa polityka Macedonii.
2016-03-07
- W myśl zasady daj palca to wezmą całą rękę - Turcja stawia nowe żądania wobec Unii Europejskiej. W zamian za zatrzymanie uchodźców chcą ułatwień wizowych oraz dostępu do strefy Schengen.
- Możliwość ataku Państwa Islamskiego na terenie Wielkiej Brytanii jest niezwykle duża - twierdzi szef londyńskiej policji Mark Rowley.
- Szwecja skłania się jednak w stronę NATO? Amerykanie potwierdzają przeniesienie rakiet Patriot na terytorium skandynawskiego kraju.
- Niemcy coraz bardziej martwią się zmianami, które zachodzą w państwach Grupy Wyszehradzkiej. Po Polsce i Węgrzech przyszła pora na Słowację - w której "budzą się nacjonalistyczne demony".
- Kolejny spadek poparcia dla partii Angeli Merkel. Koniec tragicznej polityki imigracyjnej tuż, tuż?
- Prezydent Andrzej Duda stawia przed rządem niezwykle trudną misję polepszenia jakości życia wszystkich Polaków. Na ten cel ma zostać przeznaczone docelowo blisko bilion złotych.
- Coraz głośniej mówi się o możliwości budowy fabryki Mercedesa w Polsce. Dałoby to kolejne miejsca pracy i pewny skok technologiczny.
2016-03-08
- Słowenia zaostrza zasady przyjmowania imigrantów do swojego kraju. Od wtorku nie strażnicy graniczni z północy nie będą wpuszczać uchodźców na terytorium państwa.
- Wiceminister finansów Konrad Raczkowski został odwołany przez premier Beatę Szydło z pełnionej funkcji.
- Pułkownik Marek Powalski został mianowany nowym szefem Rady Polityki i Planowania Zasobów w strukturach NATO.
- Merkel z optymizmem patrzy w przyszłość w sprawie napływu imigrantów. Kanclerz Niemiec uważa, że najgorsze jest już za Europą i kryzys ma szanse sie zakończyć.
- Kolejny rozdział sagi o Trybunale Konstytucyjnym: TK bada ustawę o Trybunale bez prokuratury, Sejmu i rządu.
- Izba Skarbowa podtrzymała decyzję w sprawie zaległych podatków Grupy Lotos w wysokości 112 milionów złotych.
- Koniec modernizacji linii kolejowej E30 z Rzeszowa do Krakowa jest coraz bliższy. Pociąg pokona trasę o blisko pół godziny szybciej niż obecnie.
2016-03-09
- INFORMACJA DNIA: Historyczny wyrok Trybunału Konstytucyjnego. TK zakwestionował część przepisów ustawy "naprawczej". Zbigniew Ziobro jest zdania, że orzeczenie TK nie jest wiążące.
- Międzynarodowy Fundusz Walutowy bije na alarm. Światowa gospodarka jest w tragicznym stanie i grozi jej "wykolejenie".
- Komisja Europejska rozważa zniesienie wiz dla Gruzinów. Obywatele Gruzji będą mogli poruszać się po krajach strefy Schengen przez 90 dni.
- PZU nabędzie ponad 5% kapitału zakładowego Alior Banku - brzmi komunikat.
- Porażka Hilary Clinton w Michigan! Trump i Sanders zwyciężają w tym stanie.
- Ukraińska lotniczka - Nadia Sawczenko może nie doczekać wyroku. Ukrainka została oskarżona o współudział w zamordowaniu dwóch rosyjskich dziennikarzy.
- Kim Dzong Un grozi światu użyciem bomby jądrowej. Przywódca Korei Północnej poinformował, że udało się zminiaturyzować głowice nuklearne.
- Apple zostało ukarane za zawyżanie cen e-booków. Amerykański gigant musi zapłacić 450 milionów dolarów kary.
2016-03-10
- Były, rozczarowany członek ISIS ofiarował brytyjskiej telewizji dane, numery telefonów i adresy ponad 22 tysięcy terrorystów.
- Unia naciska, aby kraje Europy zwiększyły swoje możliwości w kwestii przyjmowania uchodźców.
- Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden ostrzegł świat, że wojna z Państwem Islamskim będzie bardzo długa i pochłonie mnóstwo ofiar i zasobów finansowych.
- Szef francuskiego ministerstwa spraw zagranicznych Jean-Marc Ayrault poparł decyzję kanclerz Niemiec Angeli Merkel o otworzeniu granic dla uchodźców. Jego zdaniem takie zachowanie było jej moralnym obowiązkiem.
- Komisja Wenecka rozpoczęła prace w komisjach w sprawie wczorajszej decyzji Trybunału Konstytucyjnego.
- MON przedstawia zarysy planu utworzenia wojsk obrony terytorialnej - ma w niej służyć około 35 tysięcy żołnierzy - ochotników.
- Europa ma dziesięć dni na zatrzymanie coraz większej fali imigrantów, która przelewa się przez granicę grecko-macedońską - ostrzegł unijny komisarz Dimitris Awramopulos
- Prezydent Serbii Tomislav Nikolić zapewnił, że jego państwo nie dołączy do NATO - jest to w pewnym stopniu odwrócenie się w stronę Rosji.
- Wnioski do programu Rodzina 500+ będzie można składać w formie elektronicznej oraz za pośrednictwem bank PKO BP.
2016-03-11
- INFORMACJA DNIA: Komisja Wenecka jest pewna, że wprowadzane przez Prawo i Sprawiedliwość prawo jest niezgodne z konstytucją i jest zagrożeniem dla polskiej demokracji.
- Ukraina zaprasza polskich inwestorów do lokowania pieniędzy w publicznych spółkach. Ma to przynieść obustronne korzyści.
- Uzyskano niezbędne pozwolenia na rozbudowę II linii warszawskiego metra. Prace mają ruszyć już w marcu.
- Kamiński: "Za czasów Platformy CBA i ABW szpiegowali 52 dziennikarzy."
- Prezydent Macedonii Gjorge Iwanow ostro skrytykował postawę Europy w sprawie uchodźców. "Gdyby nie nasze działania to zalałaby nas fala dżihadystów."
- Łotwa i Estonia chcą zwiększyć bezpieczeństwo budując mur na granicy z Rosją. Drugim czynnikiem ma być lepsze kontrolowanie napływających uchodźców.
2016-03-12
- Dojdzie do poważnego konfliktu zbrojnego pomiędzy Koreą Północną i Koreą Południową? Północ grozi, że nie zawaha się błyskawicznie zaatakować swojego sąsiada.
- Kryzys imigracyjny bije Węgrów po kieszeni. W ubiegłym roku rząd Victora Orbana wydał blisko 80 miliardów forintów - jednak w tym przypadku zalety tego rozwiązania widać do dzisiaj.
- Watykan potwierdził, że Papież Franciszek odwiedzi Polskę pod koniec lipca 2016 roku.
- Komitet Obrony Demokracji po raz kolejny zorganizował manifestacje w Warszawie. Domagają się opublikowania orzeczenia w sprawie Trybunału Konstytucyjnego.
2016-03-13
- INFORMACJA DNIA: Zamach terrorystyczny w stolicy Turcji. W wyniku eksplozji samochodu pułapki zginęło około 30 osób, ponad 75 osób zostało rannych.
- Niemiecka prasa domaga się, aby odebrać Polsce możlwość organizowania tegorocznego szczytu NATO. Waszczykowski uspokaja - taka sytuacja nie będzie miała miejsca.
- Siergiej Ławrow wypowiedział się na temat zaangażowania Ankary w Syrii. Jego zdaniem Turcja celowo umieszcza tam swoich żołnierzy, aby destabilizować region i nie pozwolić na umocnienie się pozycji Kurdów.
- Niemieckie media komentują środowe spotkanie Donalda Tuska z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Prasa uważa, że Merkel doznała porażki, a kluczową kwestią różniącą ją z szefem Rady Europy jest kryzys imigracyjny.
- Węgrzy po raz kolejny pokazują solidarność z Polską. Tym razem nie poparli projektu opinii Komisji Weneckiej.
2016-03-14
- Moskwa liczy, że wszystkie kraje, które wydobywają ropę będą w stanie dojść do porozumienia w kwestii cen tego surowca - twierdzi Aleksandr Nowak.
- Rosyjskie wojska lotnicze opuszczają teren działań wojennych w Syrii - taką decyzję prezydent Władimir Putin. Jego decyzja została podjeta po rozmowie z syryjskim prezydentem.
- Nad opinią Komisji Weneckiej mają pracować sejmowi eksperci. Możliwe jest również zorganizowanie debaty w tej sprawie.
- Zostanie zorganizowany nowy przetarg na dostarczenie dla polskiej armii śmigłowców wielozadaniowych? Antoni Macierewicz zdaje się wyrazać chęć na odsunięcie francuskich Caracali.
- Kanclerz Niemiec Angela Merkel mimo słabych wyników swojej partii stwierdziła, że nie zamierza zmieniać swojej polityki wobec imigrantów.
- Ustawa "o ziemi" została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Zakłada ona, że do nielegalnie dzierżawionej ziemi nie będzie można otrzymać dofinansowania.
2016-03-15
- Nowe taryfy gazowe - ujawnił Urząd Regulacji Energetyki. Nowe stawki oznaczają zmniejszenie rachunków indywidualnych odbiorców.
- Ważne słowa premiera Węgier Victora Orbana w stronę Polski: "Węgry stoją u Waszego boku!". Orban nawołuje do Unii Europejskiej, aby ta wykazywała więcej szacunku w stosunku do Polski i jednoczęsnie przestrzega przed próbą wciskania państwom uchodźców.
- Prezydent Andrzej Duda po odbyciu rozmowy z prezydentem Czech Miloszem Zemanem stwierdził, że każde państwo powinno we własnych granicach decydować o prawie, które panuje w kraju.
- Spotkanie Donalda Tuska oraz prezydenta Cypru Nicosa Anastasiadesa nie przyniosło dobrych wiadomości odnośnie kryzysu imigracyjnego - Cypr chce zablokować rozmowy akcesyjne z Turcją.
- Bruksela: Obława na terrorystów, którzy otworzyli ogień do policjantów. Służby dokonywały przeszukiwania mieszkania, należącego do podejrzanych, którzy mogli uczestniczyć w zeszłorocznych zamachach w Paryżu.
- Polska Grupa Górnicza znajdzie sojuszników i inwestorów w postaci takich firm jak PGNiG Termika, PGE czy Energa?
- Gazprom zwiększył o blisko 2,7 miliarda dolarów sumę, którą chce otrzymać od ukraińskiego Naftohazu. Całkowita kwota opiewa na ponad 31 miliardów dolarów.
- Google na celowniku moskiweskiego sądu. Chodzi o naruszenie prawa antymonopolowego - gigant nakazywał preinstalowania aplikacji na telefonach z Androidem. Podobne problemy Google doświadcza w Unii Europejskiej.
2016-03-16
- Wniosek o dotacje z programu '500 plus' beneficjenci będą mogli złożyć w 19 bankach - wszystko elektronicznie.
- John Kerry oraz Siergiej Ławrow odbyli rozmowę telefoniczną, której głównym tematem było omówienie obecnej sytuacji w Syrii. Politycy chcą, aby kraje lepiej współpracowały w sytuacji zawieszenia broni.
- Paryska policja zatrzymała cztery osoby podejrzane o planowanie zamachu w stolicy Francji. Wszyscy byli radykalnymi islamistami.
- Nowy projekt ustawy zakłada ożywienie polskiego środowiska stoczniowego - stwierdził minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.
- Mariusz Błaszczak pozostanie na fotelu szefa MSWiA - sejm odrzucił wniosek w tej sprawie. Wotum nieufności dla ministra udzieliła Platforma Obywatelska.
- Polska spółka Torpol szuka nowych inwestycji. Mówi się między innymi o Norwegii i Iranie - w latach 2017-2019 spodziewa sie kontraktów na blisko 4 miliardy złotych.
- Nie będzie masowych deportacji i zawracania uchodźców - potwierdził szef Komisji Europejskiej Frans Timmermans.
- Wszystko wskazuje na to, że PKN Orlen wkroczy ze swoją działalnością na terytorium Litwy. Spółka ma zająć się rozwojem rafinerii w Możejkach.
- Schyłek Państwa Islamskiego? Ugrupowanie terrorystyczne w ostatnim roku straciło blisko 22% terytorium i jego wpływy na ziemiach Syrii i Iraku ciągle maleją.
2016-03-17
- Francja buntuje się przed reformami w prawie pracy. Rząd zapowiada, że chce wydłużyć czas pracy wszystkich obywateli.
- Cena za baryłkę ropy urosła do 40 dolarów za baryłkę - to największy wynik od grudnia ubiegłego roku.
- Turcja zaczyna stawiać coraz odważniejsze warunki dla Unii Europejskiej. Ankara żąda większej ilości pieniędzy, zagwarantowania szybszego członkostwa w UE oraz ruchu bezwizowego dla swoich obywateli od lipca 2016 roku.
- Martin Schulz nawołuje do polskiego rządu, aby ten zakończył impas w kwestii Trybunału Konstytucyjnego.
- Pracownicy Biedronki mają małe powody do zadowolenia - od 1 kwietnia właściciel sieci hipermarketów postanowił zwiększyć wydatki na opłacenie pracowników o 80 milionów złotych.
- Ursus zwiększa swoje możliwości eksportu swoich pojazdów rolniczych do Etiopii - nowy aneks gwarantuje zysk rzędu 5 milionów dolarów.
- Zamach w Ankarze nie był dziełem dżihadystów z Państwa Islamskiego lecz Kurdów. W ataku bombowym zginęło 37 osób, a 125 zostało rannych.
2016-03-18
- 9 państw Europy Środkowej łączy siły w walce o udaremnienie budowy gazociagu Nord Stream II. Kraje są zdania, że powstanie takiego gazociągu mogłoby zagrozić bezpieczeństwu w tym rejonie Europy.
- Pentagon poinformował, że Moskwa wycofała większość swojego lotnictwa z terenu Syrii. Armię rządową wspierają jednak jednostki artyleryjskie.
- Już za dwa dni ma ruszyć deportacja nielegalnych imigrantów z Europy - brzmi tekst porozumienia.
- Rosja i Chiny to największe niebezpieczeństwa dla teraźniejszego świata - twierdzi przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów Sił Zbrojnych USA.
- Coraz więcej mówi się o tym, że rząd stara się przeforsować zmianę dotyczącą opłaty za media narodowe. Możliwe, że obywatel zapłaci kwotę około 15 złotych wraz z rachunkiem za prąd.
2016-03-19
- INFORMACJA DNIA: W katastrofie rosyjskiego samolotu pod Rostowem nad Donem zginęło 62 osoby.
- Prezydent Andrzej Duda spotkał się z premierem Węgier Victorem Orbanem.
- Na głównej ulicy Stambułu doszło do zamachu terrorystycznego. Zginęło cztery osoby w tym jeden zamachowiec.
- Antoni Macierewicz wypowiedział się w sprawie tworzonej obrony terytorialnej. Ma ona być pełnoprawną częścią armii polskiej.
- Współpracownik w rządzie Davida Camerona Ian Duncan Smith podał się do dymisji. Powodem są zapowiedziane przez szefa rządu cięcia socjalne, z którymi Smith się nie zgadzał.
2016-03-20
- Rusza proces najbardziej znanej afery ostatnich lat - z udziałem Amber Gold. W poniedziałek zostaną przesłuchani Katarzyna i Marcin P.
- Paryż miał być tylko początkiem! Zamachowiec Abdeslam zeznał, że stolica Francji jest jedynie początkiem krwawych zamachów terrorystycznych.
- Premier Bawarii stwierdził, że kanclerz Niemiec zdecydowanie zmieniła politykę migracyjna, jednakże z obawy o swój wizerunek nie chce się do tego przyznać.
- Rosyjski Międzynarodowy Komitet Lotniczy przyznał, że czarne skrzynki z pokładu samolotu linii FlyDubai są bardzo mocno uszkodzone.
- Czym będzie "rządowa" pomoc dla frankowiczów? Zwykły obywatel dopłaci do mieszkań frankowiczów nawet 6 tysięcy złotych.
2016-03-21
- Nowojorscy miliarderzy w otwartym liście proszą rząd o podwyższenie podatku, aby w ten sposób zwalczać biedę i bezdomność.
- Kreml przestrzega Stany Zjednoczone i zapowiada, że w razie łamiania postanowień w sprawie Syrii, rozpocznie działania zbrojne.
- Premier Turcji powiedział, że obecnie jego kraj zmaga się z największą w historii państwa fala terroryzmu.
- Budowa Baltic Pipe łaczącego Polskę i Danię rozpocznie się za cztery lata. Jak na ten moment nie wiadomo ile czasu zajmie budowa gazociągu, choć spekuluje się o roku 2022.
- Historyczne spotkanie na Kubie z udziałem Raula Castro oraz Baracka Obamy. Prezydent Stanów Zjednoczonych zapowiedział, że nadal będzie dążył do poprawienia stosunków między krajami.
- Moskwa znalazla sposób na imigrantów - według mediów uchodźcy z Syrii trafiają... z powrotem do Syrii. Z kolei Norwegia oświadczyła, że obecnie nie będzie zawracać imigrantów, którzy przekroczyli granicę z Rosja.
2016-03-22
- INFORMACJA DNIA: Zamachy terrorystyczne w stolicy Belgii. W wyniku wybuchów na lotnisku oraz w metrze zginęło 34 osób, a ponad 200 zostało rannych. Terror mógł trwać dłużej, jednakże terrorystom nie udało się zdetonować jednej bomby, którą służby znalazły w brukselskiej stolicy.
- Państwa Grupy Wyszehradzkiej coraz chętniej nawiązują kontakty z pozaunijnymi mocarstwami. Stwarza to ciekawe perspektywy rozwoju.
- Dzisiejsze wydarzenia w Belgii są dla kanclerz Niemiec Angeli Merkel wielkim zaskoczeniem. Po raz kolejny stwarza pozory chętnej do zniszczenia terroryzmu i jednocześnie prosi Unię o jedność.
- Bank Węgier poinformował o obniżeniu stóp procentowych z 15 do 1,2 punkta. Jest to rekordowo niska stopa.
- Ukraińska lotniczka Nadija Sawczenko oskarżona o podwójne morderstwo została skazana na 22 lata więzienia.
- Węgrzy po raz kolejny obnażają słabość polityki migracyjnej. Dlaczego osoby zasiadające na najważniejszych stołkach Unii Europejskiej nie potrafią dostrzec zagrożenia w przyjmowaniu uchodźców?
- Pojawia się pytanie co dalej z obecnością Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. Czy dzisiejsze zamachy przypieczętują los Zjednoczonego Królestwa?
2016-03-23
- Jeden z symboli bankowej potęgi Credit Suisse szuka oszczędności. Jeszcze w tym roku pracę straci blisko dwa tysiace pracowników.
- Europa wkroczyła w nowy rozdział ataków terrorystcznych? Według ekspertów celem dżihadystów mogą stać się gazociągi czy nawet elektrownie atomowe zachodnich państw.
- Pod wielkim znakiem zapytania stoją nadchodzące Mistrzostwa Europy w piłce nożnej, które zorganizowane zostaną we Francji. Pojawiła się obawa czy widowisko odbędzie się z udziałem kibiców.
- Kandydat na prezydenta Stanów Zjednoczonych Donald Trump jest zdania, że tragedii w Belgii można było uniknąć. Według niego wystarczyło zastosować tortury wobec pojmanego Salaha Abdeslama.
- Dżihadyści z Państwa Islamskiego grożą, że zamachy w Belgii nie były ostatnimi aktami terroru. To co ma nadejść ma być "jeszcze gorsze".
- Rosyjski Gazprom wpadnie w poważne kłopoty? Turcja planuje zakończyć współpracę z gazowym gigantem.
- 64% Polaków chce zamknięcia granic przed imigrantami - wynika z sondażu przeprowadzonego przez Centrum im. Adama Smitha. W obliczu ostatnich wydarzeń należy zadać pytanie: dlaczego jest ich TYLKO 64%?
2016-03-24
- Moskwa i Waszyngton prawdopodobnie nieco zbliżą się do siebie - takie zdanie ma prezydent Rosji Władimir Putin, który spotkał sie z Johnem Kerrym. Politycy rozmawiali o sytuacji na Ukrainie i Syrii.
- Dni Akademii Obrony Narodowej są policzone? Antoni Macierewicz nie wyklucza utworzenia w jej miejscu Akademii Sztuki Wojennej.
- Zbrodniarz odpowiedzialny za akt ludobójstwa z Srebrenicy Radovan Karadżić został skazany przez Trybunał ONZ na 40 lat więzienia.
- Komisja Nadzoru Finansowego chce szukać innego rozwiązania dla projektu prezydenta Andrzeja Dudy zakładajacego pomoc frankowiczom.
- Volkswagen i Porsche wzywają do swoich serwisów blisko 800 tysięcy włascicieli modeli touaregów i cayenne. Defekt aut dotyczą pedałów.
2016-03-25
- Projekt nad którym Parlament Europejski pracował od 2014 roku może zostać całkowicie uchylony. Mowa o wprowadzeniu ustawy o podpisie elektronicznym.
- Niemiecka policja zatrzymała kolejne dwie osoby, które powiązane są z zamachami terrorystycznymi w Belgii.
- Paryska policja udaremniła kolejny zamach terrorystyczny, który przygotowywany był przez dżihadystów z Państwa Islamskiego.
- Palmira została odbita z rąk dżihadystów - czy armia Asada powoli zapanuje nad ogarniętą wojną Syrią?
- Pentagon potwierdził, że wiceszef ISIS, który odpowiedzialny był za finanse terrorystycznego ugrupowania został zabity.
2016-03-26
- Politycy coraz częściej nie kryja głosow sprzeciwu wobec polityki imigranckiej uprawianej przez kanclerz Angelę Merkel. Do grona osób, które odważyły się podjąć temat uchodźców dołączył kanclerz Austrii Werner Faymann.
- Zamordowano pracownika elektrowni atomowej w Charlereoi w Belgii. Skradziono jego przepustkę na teren obiektu, jednakże karta została już zdezaktywowana.
- Grecja odczuwa mniejszy napływ imigrantów z Turcji. Zasługę przypisuje się uchwalonemu porozumieniu Unii Europejskiej z Ankarą.
2016-03-27
- Władimir Putin pogratulował prezydentowi Syrii odbicia strategicznie ważnego miasta - Palmiry z rąk dżihadystów z Państwa Islamskiego.
- Podczas spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z premierem Wielkiej Brytanii Davidem Cameronem z ust Brytyjczyka padly słowa o ważności chrześcijaństwa dla dalszych losów Europy.
2016-03-28
- Imigranci, którzy odrzucą pomoc państwa w postaci kursów językowych czy ofert pracy będą karani sankcjami - do takiego zdania doszedł szef niemieckiego MSW Thomas de Maiziere.
- Barack Obama nie spotka sie osobiście z prezydentem Turcji Erdoganem. Można domyśleć się, że takie zachowanie jest odpowiedzią na ataki Ankary na pozycje Kurdów.
- Prezydent Chin rozpoczął swoją wizytę w Czechach. Niewątpliwie głównym celem spotkania będzie dopracowanie planu "Jedwabnego Szlaku".
2016-03-29
- INFORMACJA DNIA: Samolot egipskich linii lotniczych został porwany przez nieznanych sprawców. Porywacz groził, że wysadzi samolot ładunkami wybuchowymi.
- Baltic Air Policing ma zostać przekształcone w siłę gotową do walki - oświadczył dowódca sił NATO w Europie generał Philip Breedlove.
- Dramat Wenezueli - kraj, w którym znajdują się największe złoża ropy naftowej na świecie boryka się z wielkimi problemami. Socjalistyczne państwo jest na skraju banckructwa.
- Kolejny przypadek naruszenia estońskiej granicy przez rosyjski samolot.
- Burmistrz Brukseli - Nasze miasto może nie być już takie same jak przed zamachami.
- Pomoc Siemensa w wydobywaniu ropy dla Rosjan oznaczałby złamanie sankcji, które zachód nałożył na Moskwę.
2016-03-30
- INFORMACJE DNIA: Prezydent Andrzej Duda podczas wizyty w Waszyngtonie mówił o kluczowych dla Polski kwestiach polityki zagranicznej oraz bezpieczeństwie narodowym.
- W zamachu w Belgii zginęła jedna osoba polskiego pochodzenia - była to Polka. Ponadto rannych zostało trzech Polaków.
- Polska spółka Newag nie zwalnia tempa i może poszczycić się kolejnym kontraktem na dostarczenie 12 składów dla Kolei Małopolskich.
- Szef MON Antoni Macierewicz powiedział, że kraj może czuć się bezpiecznie, argumentując to obecnością wojsk oraz brygadzie amerykańskich żołnierzy.
- Rosjanie rozpoczęli polowanie na osoby powiązane z Państwem Islamskim. W ostatnim czasie zatrzymano około 20 stronników terrorystów.
- Sanocki Autosan w rękach dwóch polskich spółek zbrojeniowych. W uroczystościach podpisania umowy uczestniczyła Beata Szydło.
- Czechy zawarły z Chinami blisko 30 porozumień. Wartość wszystkich oscylujew granicach 4 miliardów dolarów. Niewątpliwie Praga kieruje się na wschód, a chińskie inwestycje znacznie pomogą gospodarczo krajowi.
2016-03-31
- INFORMACJA DNIA: Przełom w sprawie Trybunału Konstytucyjnego? W spotkaniu wszystkich polskich partii politycznych (również tych, którzy nie mają reprezentacji w Sejmie) przedstawicielami byli liderzy ugrupowań. "Mam dla państwa dobrą wiadomość, rozpoczął się dialog polityczny, tak bardzo Polsce potrzebny" - przyznał Jarosław Kaczyński.
- Gruzja mimo starania się o członkostwo w Unii Europejskiej i NATO nie chce odwracać się od Rosji - twierdzi premier Giorgi Kwirikaszwili.
- Zamach terrorystyczny w Diyarbakir - miejscu, do którego uda się prezydent Turcji Erdogan. Zginęło 7 policjantów, a 27 osób zostało rannych.
- Sejm uchwalił uchwałę, która ma zmienić zasady obrotu państwową ziemią. Wprowadzenie przepisów ma zapobiec spekulacjom w sprzedaży ziemi.
- Wprowadzenie AdBlocka Plus stanie się standardem w przeglądarkach Microsoft Edge? Szanse na to rosną, szczególnie po tym jak niemiecki sąd uznał wtyczkę za w pełni legalny dodatek do przegladarki.
- Prezydent Syrii Asad w rozmowie z rosyjską gazetą przyznał, że chce, aby w jego państwie zorganizować wybory. Udział w nich mieliby wziąć również obywatele, którzy opuścili kraj w wyniki zagrożenia ze strony terrorystów.
- Rumunia ma spore problemy z infrastrukturą energetyczną - około 100 tysięcy gospodarstw musi obejść się bez gazu, prądu czy komunikacji publicznej.