2016-04-02
- Jedenaście lat temu odszedł najwybitniejszy Polak w historii kraju - Papież Jan Paweł II.
- INFORMACJA DNIA: Prezydent Andrzej Duda spotkał się z Barackiem Obamą - spotkanie było krótkie lecz treściwe - tak sprawę komentują polskie media. Duda jednocześnie przyznał, że oczekuje od NATO większej obecności na wschodniej flance Sojuszu.
- Podczas Szczytu Nuklearnego 50 krajów zobowiązało się do redukcji materiału nuklearnego, tak aby ten nie dostał się w ręce terrorystów.
- Ruszyła procedura składania dokumentów do programu Rodzina 500+. W pierwszym dniu złożono blisko 110 tysięcy wniosków.
- Obywatele Turcji buntują się przeciwko ponownemu przyjmowaniu uchodźców. W kraju doszło do zorganizowania manifestacji i protestów.
- Austria szuka rozwiązania kryzysu imigracyjnego. Rząd zdecydował, że wojsko zostanie wysłane na granice, aby zmniejszyć napływ uchodźców.
- Odbita niedawno Palmira skrywa makabryczne tajemnice. Odkryto masowy zbiór 40 ofiar terrorystów z Państwa Islamskiego.
- Bułgaria sprzeciwi się noszenia burek w miejscach publicznych - oświadczył prokurator generalny Sotir Cacarow.
- W atakach dronów na pozycje Państwa Islamskiego ginęli również cywile - wyjawił prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama.
2016-04-03
- Zdaniem Martina Schulza prezydent Turcji Erdogan posunął się za daleko ostro reagując na program satyryczny wyemitowany w niemieckiej telewizji.
- Rząd Kanady skrócił wiek emerytalny do 65 lat, mimo iż wcześniej zapowiadał podniesienie go do wieku 67 lat zarówno dla mężczyzn jak i kobiet.
- Lotnisko w Brukseli, które zaatakowane zostało przez terrorystów wznowiło swoje działanie.
- Górski Karabach w ogniu. Głos w sprawie konfliktu zabrał John Kerry, który nawołuje strony do przestrzegania porozumienia z 1994 roku.
- Kilka tysięcy osób uczestniczyło w protestach w kilku miastach Polski, których celem było pokazanie sprzeciwu wobec całkowitemu zakazowi aborcji.
- W Moskwie wybuchł pożar gmachu Ministerstwa Obrony. W akcji brało udział blisko 250 strażaków.
2016-04-04
- Ujawniono dane panamskiej kancelarii, która pomagała lokować wielu znanym osobom ze świata, pieniądze w tak zwanych rajach podatkowych. Mowa tutaj między innymi o wielu politykach z najwyższych szczeblów światowych mocarstw. To bez wątpliwie największy wyciek danych funduszy w historii - na liście są również polskie nazwiska.
- Wojna Azerbejdżanu z Armenią nabiera rozpędu - azerski departament obrony grozi zaatakowaniem Stepanakertu.
- Prezydent Turcji Erdogan odmówił dalszych rozmów z Kurdami i jednocześnie wyjawił, że nie chce słyszeć pouczeń ze strony zachodu.
- Barack Obama wraz z sekretarzem generalnym NATO rozmawiali o aktualnej sytuacji wschodniej flanki oraz konflikcie z Państwem Islamskim.
- Sytuacja w Górnych Karabachu zaniepokoiła szefów dyplomacji Stanów Zjednoczonych oraz Rosji. Ławrow i Kerry zaapelowali do stron o zakończenie konfliktu.
- Beata Szydło powiedziała, że przemysł stoczniowy ma stać się w przyszłości dla Polski niezwykle ważnym elementem gospodarki.
2016-04-05
- Ustawa o obrocie ziemi nie została jeszcze przyjęta, a już pracuje się nad zmianami. Ustawa nie ma obowiązywać uprzywilejowanych grup - związków wyznaniowych oraz kościołów religijnych.
- PKB Polski za rok 2015 wyniosło 1888 mld złotych. Najbogatszym obszarem jest Mazowsze, które generuje tyle PKB ile cała Ukraina. Tym samym Polska jest na 23 miejscu jeżeli chodzi o wielkość gospodarki.
- Afera Panama Papers - Islandia żąda rezygnacji swojego premiera, po tym jak jego nazwisko znaleziono na liście tych, którzy omijali płacenia podatków.
- Dwóch Afgańczyków, którzy starli się o status imigranta zgwałciło 14-letniego chłopca. Do sytuacji doszło na basenie w Niemczech.
- Stewardesy linii Air France będą musiały ubierać długie spodnie oraz hidżaby podczas lotu do Teheranu - poinformowały władze linii.
2016-04-06
- Komisja Europejska naciska na publikację orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego.
- Mężczyzna, który w dniu wczorajszym zgłosił fałszywy alarm bombowy na lotnisko w Warszawie zostanie oskarżony przez władze lotniska.
- Afera Panama Papers dotyczy praktycznie wszystkich organów na świecie: polityki, wielkich koncernów czy świata sportu - w Nyonie francuska policja weszła do siedziby UEFA, ponieważ istnieje podejrzenie o korupcję.
- Genialna polityka premiera Victora Orbana doprowadziła do tego, że kraj, który nie tak dawno zagrożony był bankructwem może poszczycić się spłatą całego zadłużenia, którego zobowiązał się spłacić 8 lat temu wobec MFW oraz UE.
- Stajnia w Janowie Podlaskim została sabotowana? W paszy dla koni były koksydiostatyki.
- Marsz tureckich nacjonalistów w Duisburgu został uchwycony na kamerze - demonstranci krzyczeli: "z pomocą Allaha podbijemy was!".
- Jeden z najpopularniejszych komunikatorów WhatsApp wprowadził pełne szyfrowanie typu end-to-end - oznacza to, że jedynie odbiorca i nadawca będą mogli poznać treść wiadomości.
2016-04-07
- Władimir Putin powołał do życia Gwardię Narodową, która ma bronić go przed zagrożeniami wewnętrznymi i wojskowym zamachem stanu.
- Islandczycy dopięli swego - mają nowego tymczasowego premiera. Został nim Sigurdur Ingi Johannsson, który zastąpił zamieszanego w aferę Panama Papers Sigmundura Gunnlaugssona.
- Dimitrij Miedwiediew przyznał, że jego kraj jest w stanie odegrać rolę pośrednia pomiędzy Azerbejdżanem i Armenią w sporze o Górny Karabach.
- Czesi odeślą do Iraku grupę 25 uchodźców, którzy nie chcieli skorzystać z pomocy kraju. Imigranci za wszelką cenę chcieli uciec do Niemiec.
- Komisja Europejska po holenderskim referendum w sprawie umowy Unia Europejska - Ukraina, stwierdziła że nie ma to wpływu na jej stosowanie.
- Rezolucja Komisji Europejskiej w sprawie Polski odbędzie się 13 kwietnia.
- Turcja pokazuje, że nie jest absolutnie zainteresowana przyszłością Europy. Prezydent Turcji Erdogan stwierdził, że jego kraj nie pomoże, jeżeli warunki wsparcia nie zostaną wdrożnone.
- Do Sądu Arbitrażowego Rosji wpłynął pozew przeciwko Władimirowi Putinowi. Prezydenta nazywa się "wrogiem ludu" i "przyjacielem oligarchów".
2016-04-08
- Prezydent Panamy Juan Carlos Varela Rodriguez spotkał się z prezydentem Francji Francoisem Hollandem. Głównym tematem rozmów była niedawna afera "Panama Papers", jednakże o szczegółach i nad możliwościami zażegnania kryzysu będą rozmawiać ministrowie finansów obu krajów.
- Państwo Islamskie oraz podobne grupy ekstremistyczne zostały porównane do raka - szybko rozprzestrzeniają się we wszystkich krajach. Zdaniem Ban Ki Muna - sekretarza generalnego ONZ wszyscy muszą połączyć siły w walce z terrorystami.
- W Gdańsku otworzono terminal naftowy PERN.
- Państwo Islamskie porwało i zamordowało 175 pracowników cementowni.
- "Polak-Węgier dwa bratanki": Wicepremier Węgier przyznał dzisiaj, że przyjaźń polsko-węgierska trwa nieprzerwanie od 1000 lat i nic nie tej relacji nie jest w stanie zagrozić.
- Polska nie zamierza odwracać się od sojuszników z Grupy Wyszehradzkiej w sprawie przymusowych kwot imigrantów - poinformowała premier Beata Szydło.
- Belgijska policja zatrzymała kilku muzułmanów, którzy odpowiedzialni są za zamachy terrorystyczne z Paryża i Brukseli - poinformowała belgijska prokuratura generalna.
- Po raz kolejny faux pas popełnia brytyjski Independient, który nazywa obozy zagłady "polskimi".
- Rząd planuje podwyższyć opłatę paliwową, aby zyskać miliardy złotych. Środki te mają zostać przeznaczone na budowę dróg. Średnio koszty jednego litra benzyny zwiększą się o 13 groszy. Sytuację uspokaja jednak premier Beata Szydło, która otwarcie mówi, że rząd nie pracuje nad żadną ustawą paliwową.
2016-04-09
- Rosjanie skutecznie walczą z islamskimi terrorystami. Po raz kolejny moskiewski wywiad zatrzymał grupkę dżihadystów, którzy rekrutowali w szeregi Państwa Islamskiego. Grozi im do 10 lat prac w obozie.
- Obywatele Islandii idą o krok dalej w związku z niedawnym ujawnieniem afery "Panama Papers". Islandczycy żądają dymisji całego rządu.
- Stany Zjednoczone wspierają ataki na pozycje Państwa Islamskiego, wysyłając kolejne bombowce B-52.
- Kolejne cztery osoby zamieszane w zamachy w Brukseli usłyszało zarzuty.
- W wielu polskich miastach po raz kolejny zorganizowano demonstracje przeciwko ograniczaniu prawa do aborcji.
- Afera "Panama Papers" dotknęła również premiera Wielkiej Brytanii Davida Camerona, który zapowiedział, że opublikuje swoje zeznania podatkowe.
- W testach nowego rodzaju silnika rakietowego uczestniczył Kim Dzong Un. Nowy silnik ma posłużyć do budowy kolejnego międzykontynentalnego pocisku balistycznego.
2016-04-10
- 6. rocznica katastrofy smoleńskiej.
- Jest wiele osób, którzy chcą udostępnienia wszystkich papierów w sprawie tak zwanej afery "Panama Papers". Do takich osób zalicza się między innymi niemiecki minister sprawiedliwości Heiko Maas.
- Ar-Rakka pod ostrzałem. W wyniku bombardowań zginęło 24 terrorystów Państwa Islamskiego. Śmierć zabrała również ośmiu cywilów. Kolejnym punktem walki z IS ma być odbicie Aleppo.
- Według ustnej umowie pomiędzy Unią Europejską a Turcją państwa europejskie muszą przyjąć 250 tysięcy imigrantów rocznie - ujawnił niemiecki "Die Welt".
- Przetasowania na ukraińskiej scenie politycznej - z fotelem premiera kraju pożegnał się Arsenij Jaceniuk.
- Prokuratura generalna w Belgii poinformowała, że grupa terrorystów, która zaatakowała metro oraz lotnisko w Brukseli miała początkowo uderzyć w Paryżu. Premier Francji przyznał, że ryzyko dalszych zamachów jest potężne.
- Zgodnie z poprzednimi zapowiedziami David Cameron opublikował swoje zeznania podatkowe. Według specjalistów premier Wielkiej Brytanii działał zgodnie z brytyjskim prawem.
2016-04-11
- W ciągu kolejnych sześciu lat wiek emerytalny na Białorusi wzrośnie o 3 lata - taki dekret podpisał w dniu dzisiejszym prezydent Aleksander Łukaszenka.
- Warszawski ratusz żąda od Federacji Rosyjskiej blisko 9 milionów złotych za użytkowanie budynku ambasady w latach 2009-2015.
- Blisko 6 tysięcy imigrantów zaginęło w Niemczech w poprzednim roku. Nikt nie wie jakie są tego przyczyny.
- Bułgaria rozpoczęła wzmacnianie granic, bowiem nowy szlak imigrantów ma przechodzić właśnie przez ten kraj. Premier kraju desygnował 300 żołnierzy na granicę.
- Rzecznik Kremla Dimitrij Pieskow ustosunkował się do wczorajszych informacji dotyczących odejścia z posady premiera kraju Ukrainy Arsenija Jaceniuka. Zdaniem Pieskowa były premier nie starał się zbytnio, aby polepszyć relacje na linii Moskwa-Kijów.
- Unia Europejska chce, aby Ukraińcy podróżowali do krajów zachodnich bez wiz - stosowny projekt ustawy zostanie przedstawiony jeszcze w tym miesiącu.
- Trzech samobójców wysadziło się na południu Rosji, jeden został zabity - według oficjalnych informacji nie ma żadnych ofiar w cywilach - zginęli jedynie zamachowcy.
- W przyszłych latach Polska przeznaczy więcej funduszy na wzmocnienie wojska. Zdaniem szefa MON Antoniego Macierewicza jest to kluczowy aspekt, aby Polska nadal mogła cieszyć się niepodległością.
- W Jemeńskiej wojnie domowej zginęło blisko 6 tysięcy osób. W dniu dzisiejszym podpisano rozejm pomiędzy rządem Jemenu a rebeliantami.
2016-04-12
- Parlament Europejski przedstawi rezolucję dotyczącą sporu wokół Trybunału Konstytucyjnego. Zdaniem szefa PE Guy'a Verhofstadta nie jest ona wymierzona w Polskę, a jedynie po to, aby przywrócić praworządność. Głos w tej kwestii zabrała Marine Le Pen, która uważa, że UE nie powinno ingerować w wewnętrzne sprawy krajów członkowskich.
- W ciągu ostatnich dwóch dni do Włoch przybyło około czterech tysięcy imigrantów. Wiele wskazuje na to, że to właśnie przez Italię będzie wiódł nowy szlak.
- Centralny system przyjmowania wniosków azylowych oraz przymusowe przyjmowanie uchodźców - Parlament Europejski przedstawi nową rezolucję.
- Władimir Putin chciałby, aby Rosja i Stany Zjednoczone wspólnymi siłami prowadzili badania w kosmosie.
- NATO chce rozmawiać z Moskwą o Afganistanie, Ukrainie i redukowaniu zagrożeń militarnych - potwierdziła rzeczniczka Sojuszu. Spotkanie będzie miało miejsce 20 kwietnia w Brukseli.
- Komisja Europejska zaczyna zastanawiać się nad wprowadzaniem wiz dla obywateli Stanów Zjednoczonych i Kanady- tym samym bojąc się konsekwencji.
- Po ponad roku Budapeszt zniósł ustawę zakazującą handlu w niedziele.
- Wiadomości w TVP są rzetelnym i bezstronnym źródłem informacji czy może środkiem propagandy politycznej? Ekspertyza Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji sugeruje, że programowi dużo brakuje do bezstronności.
2016-04-13
- INFORMACJA DNIA: Dziennikarze dotarli do nowej wersji stenografów z rozmów z kokpitu prezydenckiego Tupolewa, który rozbił się sześć lat temu pod Smoleńskiej. Dzięki cyfrowej obróbce dźwięku udało się odczytać o 40% więcej danych.
- 27 polskich eurodeputowanych głosowało ZA rezolucją Parlamentu Europejskiego.
- Rezolucja Parlamentu Europejskiego jest wymierzona w państwo polskie - stwierdziła premier Beata Szydło podczas wieczornego wystąpienia dla TVP Info.
- Rodziny ofiar, które zginęły w katastrofie samolotu niemieckich linii lotniczych Germanwings złożyły pozew o odszkodowanie. Za tragiczne zdarzenie wini się ośrodek szkolenia pilotów, który nie dopilnował stanu zdrowia pilota.
- Komisja Nadzoru Finansowego ogłosiła upadłość SKOK Polska.
- W mediach społecznościowych pojawiły się plotki sugerujące, że prezydent Chin Xi Jingping odwiedzi Polskę. Będzie to kolejna okazja na zawarcie współpracy i kontraktów.
- Na dłuższą metę LOT musi zostać sprywatyzowany, mimo pomocy państwa.
- Związkowcy z Kompanii Węglowej nazwali obecną propozycje porozumienia jako "gorszą od poprzedniej". Coraz dalej jest od ugody.
- Nad amerykańskim okrętem, który obecnie pływa po Morzu Bałtyckim przeleciały dwa rosyjskie samoloty. Zdaniem Antoniego Macierewicz jest to kolejna prowokacja Kremla.
- Ukraiński parlament zgodził się powołać na premiera kraju Wołodymyra Hrojsmana.
- Zakarpacie powalczy o autonomię - stosowne dokumenty wpłynęły już do rządu Ukrainy.
2016-04-14
- 1050. rocznica Chrztu Polski. - Rocznica Chrztu Polski okazją do pojednania - stwierdził prymas Polski abp. Wojciech Polak.
- Nowym sędzią Trybunału Konstytucyjnego został Zbigniew Jędrzejewski. W głosowaniu nie wzięła udziału cała opozycja.
- Przełom na linii Chin i Stanów Zjednoczonych? Państwo Środka znosi dotacje eksportowe dla produktów rolnych, metali czy tekstyliów.
- Zdaniem Christine Lagarde wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej będzie potężnym ciosem dla unijnej jak i światowej gospodarki.
- Prezydent Turcji Erdogan zapowiedział, że kraje islamskie utworzą specjalną organizację, która zajmować się będzie zwalczaniem terroryzmu.
- Wyspy Wolim i Uznam połączy tunel. W 85 procentach projekt będzie finansowany z środków unijnych, pozostała część z budżetu Świnoujścia.
- Parlament Europejski przyjął reformę przepisów dotyczących ochrony danych osobowych Europejczyków. Nad ujednoliconym zbiorem praw pracowano od 2013 roku. Nowe przepisy regulują dostęp do danych i do "prawa bycia zapomnianym".
2016-04-15
- Zgromadzenie Narodowe z okazji 1050-rocznicy Polski odbyło się w Poznaniu.
- Mimo trwającego rozejmu, na terenie Donbasu ciągle dochodzi do starć wojsk. Konflikt się zaognia - twierdzi OBWE.
- Czy Wielka Brytania pozostanie członkiem Unii Europejskiej? - Rozpoczęła się właśnie kampania przed decydującym referendum.
- John Kerry przyznał, że dowództwo niszczyciela mogło podjąć decyzję o zestrzeleniu dwóch rosyjskich samolotów. Sytuacja miała miejsce na Morzu Bałtyckim.
- Rosja potwierdza, że prowadzi próby z użyciem rakiet manewrujących Iskander. Zdaniem władz symulacja ataku zakończyła się sukcesem.
2016-04-16
- Czy istnieje szansa na uregulowanie cen ropy poprzez zamrożenie jej wydobycia? Na ten temat będą dyskutować kraje zainteresowane obecną sytuacją na rynku.
- Kolejni politycy wyrażają swoje zażenowanie polityką imigracyjną Angeli Merkel. Były kanclerz Niemiec Helmut Kohl stwierdził, że Europa nie może stać się domem dla milionów uchodźców.
- W Poznaniu we mszy świętej na stadionie Inea wzięło udział 35 tysięcy osób.
- Państwo Islamskie odzyskało ważne, strategiczne pozycje niedaleko Aleppo.
2016-04-17
- Premier Czech Bohuslav Sobotka nie wyklucza, że zaskarży stały system relokacji uchodźców. Istnieje nadzieja, że w ślad Czech pójdzie Polska i inne kraje Europy Wschodniej.
- Odejście Wielkiej Brytanii ze strefy euro może pociągnąć za sobą walkę Szkocji o odłączenie się od Zjednoczonego Królestwa - twierdzi przywódczyni Szkockiej Partii Narodowej Nicola Sturgeo
- Kraków może stać się drugim miastem w Polsce, w którym stworzona zostanie podziemna trasa metro. Plany zakładają, że budowa rozpocznie się w 2021 roku i trasa połączy Nową Hutę z Bronowicami.
- Prezydent Andrzej Duda udał się z wizytą do Bułgarii.
2016-04-18
- Podczas rozmowy Władimira Putina oraz Baracka Obamy poruszono tematy Syrii i konfliktu na Ukrainie. Prezydenci nie rozmawiali jednak o ostatnim incydencie z udziałem rosyjskich myśliwców i amerykańskiego okrętu.
- Trzęsienie ziemi w Ekwadorze. W wyniku klęski żywiołowej śmierć poniosło około 350 osób.
- Rosja umieściła samorząd Tatarów Krymskich na liście organizacji terrorystycznych.
- Zamach w Jerozolimie: w wyniku eksplozji autobusu ucierpiało 16 osób.
- 30 imigrantów z około 400 udało się uratować dzisiaj na Morzu Śródziemnym. Brytyjskie media poinformowały, że uchodźcy podróżowali w 4 łodziach i większość z nich utonęła.
- Polska łącząc się razem z Danią gazociągiem Baltic Pipe stworzy sobie nowe perspektywy - twierdzi premier Beata Szydło. Budowa nowego gazociągu byłaby gazowym ciosem dla Moskwy.
- Kolejna fala imigrantów zaleje Stary Kontynent? Turcja grozi zerwaniem porozumienia, jeżeli Unia Europejska nie będzie wywiązywała się z podstawowych założeń umowy.
- Zakaz stosowania paszy modyfikowanej genetycznie został przedłużony do 2021 roku - oznajmiła wiceminister rolnictwa Ewa Lech.
- Do kolejnego incydentu z udziałem drona i samolotu pasażerskiego doszło na lotnisku Londyn-Hearthrow. Na pokładzie samolotu było 132 osób i 5 członków załogi. Mimo, iż nikt nie ucierpiał to śledztwo zostało rozpoczęte.
2016-04-19
- Ustawa o utworzeniu azjatyckiego banku AIIB została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę.
- Prezydent Andrzej Duda uczcił pamięć powstańców getta warszawskiego w 73. rocznicę wybuchu powstania.
- Rząd zmienia zasady wynagradzania prezesów państwowych spółek. Zarobki wysokich urzędników mają zostać zmniejszone, co skutkowało będzie zaoszczędzeniem około 100 milionów złotych rocznie.
- Prezydent Turcji Erdogan coraz częściej pokazuje oblicze szantażysty. Polityk przyznał, że w razie braku zniesienia wiz dla 75 milionów Turków jego kraj zerwie porozumienie w kwestii imigrantów.
- Andrzej Duda odbierze przysięgę od prof. Zbigniewa Jędrzejewskiego, który został wybrany w czwartek przez Sejm na sędziego Trybunału Konstytucyjnego.
- Mocne słowa brytyjskiego ministra sprawiedliwości Michaela Gove'a: Unia Europejska jest jak samochód, który kierowany jest przez kogoś innego. Zdaniem polityka Wielka Brytania powinna uciekać z UE.
- Z początkiem maja powstanie Polska Grupa Górnicza - jest to owoc porozumienia, które zawarły grupy związkowe z zarządem spółki. Związkowcy zgodzili się na to, że przez kolejne dwa lata nie zostaną wypłacone im tak zwane czternastki.
- Serbia chce wstąpić do Unii Europejskiej jednak tym samym zależy im na dobrych stosunkach z Rosją - pewnego rodzaju polityczny impas wyjaśnia wicepremier Daczić.
- Minister Spraw Zagranicznych Francji spotkał się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Wszystko wskazuje na to, że Putin wybierze się na spotkanie z Francoisem Hollandem do Francji.
- Francuski sekretarz stanu do spraw handlu zagranicznego Matthias Fekl zagroził, że Paryż zablokuje rozmowy o TTIP, jeżeli nie będzie postępów.
2016-04-20
- Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko ustosunkował się do propozycji zniesienia wiz do państw Unii Europejskiej dla obywateli Ukrainy. Jego zdaniem jest to nagroda za reformy wprowadzone w wschodnioeuropejskim kraju.
- Polityka Rosji i NATO rozjeżdża się w dwóch różnych kierunkach - powiedział sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg po pierwszych od 2014 rozmowach obu stron.
- Szykuje się prawdziwa rewolucja w polskiej armii: Szef Ministerstwa Obrony Narodowej Antoni Macierewicz zapowiedział, że ilość wojskowych w najbliższych latach zwiększy się o około 50%.
- Minister Energii Krzysztof Tchórzewski zabrał głos w sprawie budowy elektrowni atomowej. Polityk zadeklarował, że Polska nie odrzuci planów mimo ubiegło miesięcznych rozważań ministra skarbu w kwestii zorganizowania ogólnopolskiego referendum. Ponadto Tchórzewski wyjawił, że nie ma planów łączenia Energi z PGE.
- Minister Waszczykowski wypowiedział się o stosunku polskiego rządu do Turcji. Wszystko wskazuje na to, że Polska z radością powitałaby Ankarę we wspólnocie Unii Europejskiej.
- Komisja Europejska przedstawiła firmie Google oficjalne zarzuty w sprawie nadużywania pozycji dzięki Androidowi.
2016-04-21
- Sejm przedstawił projekt ustawy zakładający wprowadzenie składki audiowizualnej w wysokości 15 złotych miesięcznie. Opłata będzie doliczana do rachunku za energię elektryczną.
- Biskup Aegidius Zsifkovics z Austrii sprzeciwił się postawieniu muru na ziemi należącej do tamtejszej diecezji. Mur na granicy z Węgrami miał zahamować nieco napływ imigrantów.
- Iran ustosunkował się do decyzji Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych, który nakazuje Teheranowi wypłacenie odszkodowań rodzinom osób zabitych w 1983 roku. MSZ otwarcie mówi o "kradzieży" pieniędzy.
- ZUS poinformował, że w kasie Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w 2015 roku zabrakło 45,9 miliarda złotych.
- Wielki sukces polskiej firmy produkującej samoloty. KR-030 TOPAZ zdobył pierwsze miejsce na prestiżowych targach Sun'n Fun. Samoloty z krośnieńskiego samolotu znajdą swoich kupców między innymi w Stanach Zjednoczonych - nie wyklucza się również ekspansji na rosyjski rynek.
- Barack Obama potwierdził, że zadaniem Stanów Zjednoczonych jest ochrona państw Zatoki Perskiej. Jednocześnie wskazał na Iran jako źródło ewentualnych ataków.
- Koniec sagi Volkswagena? Niemiecki gigant motoryzacyjny doszedł do porozumienia ze Stanami Zjednoczonymi. VW prawdopodobnie odkupi samochody objęte skandalem bądź je naprawi.
- Polska nie zgodzi się na przymusowe przyjmowanie ustalonych kwot imigrantów - wyznał szef MSW Mariusz Błaszczak podczas wizyty w Luksemburgu.
2016-04-22
- Stany Zjednoczone odkupią od Iranu 32 tony ciężkiej wody warte 8,6 milionów dolarów. Pomoże to Teheranowi wywiązać się z porozumienia o demontażu arsenału nuklearnego.
- Prezydent Barack Obama stawia sprawę na ostrzu noża: Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej spowoduje, że Waszyngton nie podpisze umowy handlowej z Londynem.
- Premier Beata Szydło podpisała porozumienie klimatyczne. W umowie tej zawarto wiele profitów dla Polski.
- W gronie NATO nie przybędzie nowych członków w najbliższych latach - wyjawił ambasador Stanów Zjednoczonych Douglas Lute. Jest to zła wiadomość dla starających się o akcesję Gruzji czy Ukrainy.
- Syria: Zdaniem izraelskich mediów rosyjskie myśliwce ostrzelały ich samoloty bojowe. Kreml dementuje te plotki nazywając je wyssanymi z palca.
- PZL-Świdnik - duma Polski. W ciągu 60 lat trwania działalności spółka wytworzyła blisko 7600 maszyn dla 40 różnych krajów - poinformował Krzysztof Krystowski.
2016-04-23
- Część posłów Ruchu Narodowego ucieka od formacji Kukiz '15. Stało się do na skutek wyjawienia tak zwanych taśm Kukiza.
- W przeddzień wizyty Baracka Obamy w Niemczech doszło do demonstracji przeciwko TTIP. Na ulice Hannoveru wyszło kilkadziesiąt tysięcy osób, aby pokazać sprzeciw wobec porozumieniu o wolnym handlu.
- Kolejne prowokacje Korei Północnej. Amerykańska marynarka wojenna poinformowała, że z koreańskiej łodzi podwodnej wystrzelono pocisk balistyczny mogący przenosić głowice jądrowe.
- Polska będzie broniła środków spójności i kopert narodowych w ramach przeglądu wieloletniego budżetu Unii Europejskiej - wyjawił minister finansów Paweł Szałamacha podczas nieformalnego spotkania w Brukseli.
2016-04-24
- Pogrzeb wielkiego bohatera , żołnierza Armii Krajowej - Zygmund Szendzielarz "Łupaszka" spoczął na Wojskowych Powązkach.
- Państwo Islamskie pokazuje, że nie będzie tolerowało jakiegokolwiek nieposłuszeństwa ze strony swoich wyznawców. 45 podejrzanych o zdradę dżihadystów zostało zamkniętych w chłodni, a następnie ich ciała zostały porzucone wzdłuż drogi.
- Barack Obama pochwalił Angelę Merkel za jej politykę względem imigrantów. W rozmowach przywódców państw podjęto również kwestię Ukrainy i rozejmu, który nie jest utrzymywany.
- Prezydent Andrzej Duda zabrał głos w sprawie reformy wieku emerytalnego. Duda chce opracować ustawę, która spełni oczekiwania wszystkich Polaków.
2016-04-25
- Victor Orban przestrzegł wszystkich muzułmanów przed zapisem w węgierskiej konstytucji. Premier jasno dał do zrozumienia, że rząd będzie walczył z islamizacją.
- Nie tylko Stany Zjednoczone są zainteresowane odkupieniem od Iranu "ciężkiej wody" - również Kreml jest zainteresowany 40 tonami tego izotopu.
- Komisja Europejska po raz kolejny chce przyjrzeć się ustawie, która została przyjęta przez polski Sejm. Tym razem na tapecie jest przepis o obrocie ziemi.
- Kilkadziesiąt polskich banków w ogniu ataku hakerskiego. Złośliwy malware o nazwie GozNym rozprzestrzenia się w szybkim tempie uzyskując dane do logowanie tysięcy użytkowników e-bankowości.
- Barack Obama potwierdził wcześniejsze spekulacje o zaangażowaniu amerykańskich marines w misje w Syrii. Na teren walk zostanie wysłanych 250 żołnierzy.
- Prorosyjscy separatyści zagrozili, że nie będą tolerować obecności misji OBWE na swoich terenach. Przywódca rebeliantów wyznał, że wkroczenie uzbrojonej policji potraktuje jako interwencję, a co za tym idzie nakaże otwarcia ognia.
- Beata Szydło uważa, że polskie wojsko powinno być wyposażone w sprzęt, który został wyprodukowany w Polsce - ma to również na celu wspieranie polskiego przemysłu zbrojeniowego.
- Ponad tydzień brytyjskie media informowały o tym, że w samolot pasażerski na londyńskim lotnisku uderzył dron. Obecnie nie wiadomo czym był obiekt, który trafił w samolot, jednakże policja wykluczyła drona.
2016-04-26
- Na greckiej wyspie Lesbos w obozie dla imigrantów doszło do zamieszek. W ich wyniku wiele osób zostało rannych. Zamieszanie wywołali młodzi uchodźcy, którzy domagali się wypuszczenia z obiektu.
- Nową stroną w sporze o Trybunał Konstytucyjny został Sąd Najwyższy. Decyzja SN jest jednoznaczna: wszystkie wyroku TK nawet te niepublikowane będą w pełni respektowane.
- Polska Grupa Górnicza rozpoczyna swoją działalność. Nowy twór na stać się w przyszłości symbolem polskiego górnictwa i tym samym największym producentem węgla kamiennego w Europie.
- Budapeszt chce przeciwdziałać terroryzmowi. Rząd Victora Orbana chce zmienić konstytucję wprowadzając do niej pojęcie terroryzmu. Nowe zasady umożliwiałyby władzom wprowadzenie stanu wyjątkowego i dawałyby przywileje wojskowym.
- Komisja Wenecka znowu przyjedzie do Polski - tym razem weźmie pod lupę ustawę o policji.
- Czesi rozpoczęli przyjmowanie imigrantów - w pierwszej turze do południowych sąsiadów trafi czterech uchodźców. Ostatecznie do Pragi trafić ma 30 osób - 20 z Grecji i 10 z Włoch.
- Rada Bezpieczeństwa ONZ wyraziła swoje zaniepokojenie stanowiskiem premiera Izraela dotyczącego Wzgórza Golan. Benjamin Netanjahu jasno powiedział, że jego kraj nigdy nie odstąpi od zajmowanego terenu i bez różnicy będzie sytuacja w Syrii.
- Kolejny raz oszukani przez rząd? Nowa ustawa antyterrorystyczna, która miała nie dotyczyć internetu umożliwia blokowanie stron internetowych w określonych przypadkach.
2016-04-27
- Sankcje zachodu przeciwko Rosji zostaną utrzymane aż do momentu zwrócenia Donbasu Ukrainie - wyjawiła przedstawicielka Departamentu Stanu Victoria Nuland.
- Jest decyzja prokuratury o niewszczynaniu postępowania w sprawie nie opublikowania wyroku Trybunału Konstytucyjnego.
- W sprawie przymusowych kwot imigrantów Grupa Wyszehradzka będzie mówiła jednym głosem - głosem totalnego sprzeciwu.
- Poważne kłopoty Donalda Tusk w Radzie Europy - Brexit jest jego kwestią być albo nie być. Powrót do Polski byłby dla byłego premiera bardzo bolesny.
- Austria stworzyła sobie możliwość wprowadzenia stanu wyjątkowego w momencie zaostrzenia się kryzysu imigracyjnego.
- Po krakowskich drogach będą jeździły nowe pojazdy. Solaris dostarczy 12 nowych autobusów dla krakowskiego MPK.
- Kolejne problemy Google'a. Getty Images składa oficjalne zawiadomienie do Komisji Europejskiej o tym, że amerykański gigant wspiera działania piratów.
- Nowa propozycja od PayPala wzbudza wielkie kontrowersje - błyskawiczne doładowanie konta ma następować dzięki podaniu loginu i hasła do prawdziwego konta bankowego.