2016-06-01
- INFORMACJA DNIA: Komisja Europejska obawia się o system rządów w Polsce. Podstawowym powodem wysłania opinii do polskich władz jest brak porozumienia w kwestii Trybunału Konstytucyjnego.
ysłać do polskich władz opinię ws. praworządnościysłać do polskich władz opinię ws. praworządności
- Polska Morska Jednostka Rakietowa Marynarki Wojennej wyjawiła, że na jej wyposażeniu są rakiety Naval Strike Missile. Umożliwiają one atakowanie celów na odległość nieporównywalnie większą niż dotychczas.
- Samoloty nie latają, kolej stoi - realia ówczesnego kryzysu we Francji. Do strajkujących dołączyły również elektrownie atomowe.
- Nowe porozumienie na linii Facebook-Twitter i Microsoft. Treści uważane za szerzące nienawiść będą szybciej i skuteczniej usuwane.
- Sztokholm nie chce więcej imigrantów. Właśnie powstały reformy, które zabierają zasiłki uchodźcom, którzy nie otrzymali prawa azylowego.
2016-06-02
- Unia Europejska nie chce niszczyć usług typu Uber czy Airbnb. Bruksela uważa, że zakazanie tej części rynku i jednocześnie okazuje wsparcie dla "gospodarki współdzielonej".
- Kanclerz Niemiec Angela Merkel przestrzegła Wielka Brytanię przed nadchodzącym referendum w sprawie wyjścia z grupy państw Unii Europejskiej. Merkel przyznała, że mimo dobrych relacji Wielka Brytania za niedługo nie będzie mogła liczyć na dobre warunki współpracy.
Frederica Mogherini.
- Chile ma na tyle rozwiniętą infrastrukturę solarną, że ofiarowuje prąd swoim obywatelom prąd za darmo.
- Organizacja Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej we Francji będzie stała pod znakiem niepewności. Czy strajki praktycznie każdego sektora rynku, terroryzm oraz powodzie w znaczący sposób wpłyną na przebieg piłkarskiego święta?
- Saudyjczycy wierzą w ideę Ubera. Firma otrzymała zastrzyk w wysokości 3,5 miliarda dolarów - część akcji została wykupiona przez saudyjski Publiczny Fundusz Inwestycyjny.
- Federica Mogherini przebywa z wizytą w Warszawie. Zdaniem specjalistki do spraw polityki i bezpieczeństwa Polska jest istotnym członkiem dla struktur Unii Europejskiej oraz NATO.
- Zawarta w październiku umowa na linii Francja-Egipt została dzisiaj w części wykonana. Egipska flota wzbogaciła się o potężny okręt - Mistrale.
2016-06-03
- Coraz gorsza sytuacja pogodowa we Francji może zmusić prezydenta Francoisa Hollande'a do opuszczenia Pałacu Elizejskiego. Woda w Sekwanie przekroczyła dzisiaj poziom 6 metrów.
- Prezydent Turcji Racep Erdogan nie ukończył studiów? Obywatele żądają ukazania dyplomu. Tureckie prawo nakazuje, że głowa państwa musi mieć ukończoną co najmniej czteroletnią szkołę wyższą.
- Kolejna dawka mądrych słów premiera Węgier Victora Orbana: "Zachodnie rządy postępują w kwestii imigracji niezgodnie z wolą coraz większej części swych narodów".
- Pociąg ze stajni Pesy oficjalnie otrzymał homologację, a co za tym idzie może jeździć po torach w Niemczech.
- Pielęgniarki z Centrum Zdrowia Dziecka chcą 500 złotych podwyżki. Nadal trwa ich strajk.
- Rumuński prezydent Klaus Iohannis poparł Polskę w sporze z Komisją Europejską. Zdaniem głowy państwa pozycja polskiego państwa przez konflikt wokół Trybunału Konstytucyjnego jest umyślnie osłabiana.
2016-06-04
- Terrorysta, który planował dokonać zamachów terrorystycznych na nadchodzących Mistrzostwach Europy w Piłce Nożnej we Francji, został zatrzymany na granicy polsko-ukraińskiej przez ukraińskie służby.
- Ar-Rakka ponownie opanowana przez syryjskie wojska. Sztuka ta udaje się również dzięki rosyjskiemu lotnictwu, które nieustannie atakuje pozycje islamistów.
- Dramatyczna sytuacja Wenezueli. W tym momencie w kraju absolutnie wszystkiego, począwszy od lekarstw, jedzenia kończąc na prądzie.
- W kilku polskich miastach odbyły się kolejne demonstracje "komitetu obrony demokracji".
- Nie będzie referendum w sprawie zaostrzenia strajku w Centrum Zdrowia Dziecka - brzmi postanowienie pielęgniarek.
- Minister Spraw Zagranicznych Austrii Sebastian Kurz stwierdził, że najlepszą polityką imigracyjną odznacza się Australia. Uchodźcy powinni być odstraszani od Europy surowymi restrykcjami.
- Do kogo będzie należeć Aleppo? Dżihadyści i syryjska armia ścierają się i walczą o kontrolę nad drugim co do wielkości miastem Syrii.
- Libia zamknie granice dla uchodźców odsyłanych z Europy - stwierdził premier Fajiz as-Saradż.
- Na francuskiej autostradzie doszło do dramatycznej sytuacji. Nieznany sprawca ostrzelał autokar wiozący grupę turystów z Czech. 6 osób zostało rannych z czego jedna bardzo ciężko.
- Cztery oddziały Centrum Zdrowia Dziecka zostały całkowicie zamknięte - jest to skutkiem braku porozumienia z władzami szpitala.
- Nowe prawo, które chce wprowadzić Ministerstwo Finansów ma wpłynąć na hazard w internecie. Rodzi się jednak pytanie, czy takie działanie nie spowoduje rozwój czarnej strefy?
- W dzisiejszym wystąpieniu Siergiej Ławrow powiadomił, że Rosja wesprze syryjskie wojsko w walkach o Aleppo. Szef MSZ Kremla wspomniał również, że jego kraj nie zgodzi się na otwarte działania NATO, które mogą zagrozić Rosji.
- Zatrzymany na polsko-ukraińskiej granicy terrorysta planował 15 ataków terrorystycznych, podczas nadchodzących Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej we Francji. Mężczyzna zaopatrywał się u ukraińskich dostawców, a jego zapasy broni można śmiało nazwać pokaźnym arsenałem.
- Rozpoczęły ćwiczenia pod kryptonimem Anakonda 16 - mające sprawdzić obronność wschodniej flanki NATO.
- Do 31 maja w ramach programu Rodzina 500+ wypłacono blisko 2,2 miliarda złotych.
- Szwajcarzy nie chcą gwarantowanego dochodu - jedynie 22 procent obywateli było za przyjęciem ustawy.
- Niemcy, Luksemburg oraz Holandia nawołują do Belgii, aby ta wyłączyła ze względów bezpieczeństwa dwa reaktory atomowe Doel 3 i Tihange 2.
- Gaz, którego nie chce Polska zostanie skierowany do innych państw Unii Europejskiej - oświadczył prezydent Rosji Władimir Putin.
- Uchwalenie uchwały o Polsce byłaby źle odebrana przez naszych sąsiadów - brzmi oświadczenie niemieckiego Bundestagu.
- Prezydent Andrzej Duda zaapelował do przedstawicieli Rady Bezpieczeństwa Narodowego, aby ci nie podgrzewali niepotrzebnie atmosfery przed nadchodzącym szczytem NATO i Światowymi Dniami Młodzieży.
- Wielką nadzieją dla frankowiczów stała się wypowiedź rzecznika finansowego, który stwierdził, że waloryzacja kredytów w obcych walutach jest niezgodna z prawem.
- Dimitrij Pieskow krytykuje ćwiczenia wschodniej flanki NATO i nazywa je działaniami, które prowadzą do zmniejszenia zaufania pomiędzy państwami.
- Unia Europejska jest podzielona w kwestii ustalenia kwoty minimalnej dla pracowników transportu. Większość państw podobnie jak Polska zdaje się być przeciwna.
- Czy Polskę czeka przełom w kwestii kwoty wolnej od podatku? Posłowie klubu Kukiz'15 chcą zrównania kwoty wolnej zwykłych obywateli z posłami.
- Białoruś nie doszła z Rosją do konsensusu w kwestii ceny gazu, z kolei Władimir Putin oznajmił, że chce widzieć więcej białoruskiej żywności sprzedawaj na ulicach swojego kraju.
- Cała Grupa Wyszehradzka mówi wspólnym językiem sprzeciwu wobec europejskiej polityki imigracyjnej - stwierdziła premier Beata Szydło.
- Prezes Narodowego Banku Polskiego Marek Belka jest przekonany, że ewentualne opuszczenie przez Wielką Brytanię strefy euro może spowodować spadek wartości złotego.
- W Nicei zatrzymano czwórkę Syryjczyków, których podejrzewa się o chęć zorganizowania zamachu terrorystycznego.
- Sąd administracyjny Berlina zakazał mieszkańcom wynajmowania mieszkań zagranicznym turystom. Ma to pomóc w zapobiegnięciu rozwoju siatek terrorystycznych.
- Imigranci w Niemczech stosują przemoc, są oskarżani o napady i rozboje. W pierwszym kwartale 2016 roku z ich udziałem doszło do niemal 70 tysięcy przestępstw.
- Większe uprawnienia pracowników BORu czy zakaz spontanicznych zgromadzeń ma przełożyć się na większe bezpieczeństwo podczas nachodzącego szczytu NATO w Warszawie - Senat poparł specustawę.
- Barack Obama poparł Hilary Clinton i oficjalnie włączył się w jej kampanię prezydencką. Tym samym nawoływał do Sandersa, aby ten zrezygnował z kandydowania.
- Syryjscy żołnierze kawałek po kawałku starają się złożyć swój kraj - o kolejnym sukcesie w walce z dżihadystami w mieście Styrta poinformował syryjskie źródła wojskowe.
- Będą zmiany w ustawie o obrocie ziemią. Najważniejszym problem jest to, że banki nie chcą udzielać kredytów hipotecznych, ponieważ nie może ustanowić hipoteki na wartość planowanej i realizowanej inwestycji.
- Pieniądze będą efektem pracy i osiągniętych wyników - Sejm uchwalił ustawę o zasadach wynagrodzeń w państwowych spółkach.
- Wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki przedstawił plan działania, który ma na celu ułatwienie działania polskich przedsiębiorstw.
- Problemów Komisji Europejskiej wobec Polski ciąg dalszy. KE już w sierpniu wystosuje kolejną rezolucję.
- Stany Zjednoczony pokazują pazur, bądź raczej starają się sprowokować Rosję. Amerykański lotniskowiec przemieścił się z Zatoki Perskiej na wschodnią część Morza Śródziemnego.
- Sondaże przeprowadzane w Stanach Zjednoczonych jednoznacznie wskazują Hilary Clinton jako zwyciężczynie wyścigu po fotel prezydencki. Demokratka wyprzedza republikańskiego Trumpa o 11 procent.
- Projekt likwidacji wszystkich elektrowni atomowych w Szwecji na rzecz rozwoju źródeł odnawialnych został zawieszony. Trzy z dziewięciu reaktorów musi zostać wyłączonych do 2020 roku.
- Komisja Wenecka przyjęła opinię na temat polskiej ustawy o policji. Według Komisji polskie służby mają za duże uprawnienia do inwigilacji swoich obywateli.
- Polska oraz Czechy były przeciwne zaostrzeniu prawa do posiadania broni. W głosowaniu brali udział ministrowie spraw wewnętrznych Unii Europejskiej.
- Europejska prawica powoli budzi się do życia. W Austrii i Niemczech coraz częściej słychać głosy niechęci do Unii Europejskiej.
- Czterech Polaków zostało zatrzymanych przez olsztyńską policję. Podejrzani są o chęć przeprowadzenia zamachów terrorystycznych.
- Atak na klub dla homoseksualistów w Orlando w Stanach Zjednoczonych był dziełem terrorysty z Państwa Islamskiego. W wyniku masakry zginęło 50 osób, a 52 zostało rannych.
- Historyczne zwycięstwo Polaków. Drużyna Nawałki po raz pierwszy w historii odniosła zwycięstwo na Mistrzostwach Europy pokonując Irlandię Północną.
- Szef Ministerstwa Obrony Narodowej Antoni Macierewicz w paru zdaniach wypowiedział się na temat formowania się obrony terytorialnej. Nowa struktura będzie tworzona od września.
- Terroryści znaleźli sposób na ucieczkę z obleganej Faludży - kryją się wśród imigrantów. Irackiej policji udało się jednak dokonać aresztowania blisko 550 członków Państwa Islamskiego.
- Mocne słowa Donalda Trumpa przed wyborami: "Będę bronił dostępu obywateli do broni palnej. Obama nie robi nic, aby niwelować zagrożenia terrorystyczne."
- Komisja Europejska dała Polsce czas do środy w kwestii praworządności państwa.
- Policja i służby otrzymały zbyt duże uprawnienia w inwigilowaniu swoich obywateli - brzmi tekst opinii Komisji Weneckiej o ustawie o policji.
- Węgierski rząd dba o bezpieczeństwo swoich obywateli i ustanawia nowe prawo, dające możliwość służbom na odsyłanie imigrantów za ogrodzenie, jeżeli ci zostaną odnalezieni 8 kilometrów od granicy.
- Projekt ustawy zakładającej obniżenie wieku emerytalnego będzie gotowy jeszcze w tym roku - brzmi oświadczenie Beaty Szydło. Premier Polski jednocześnie przedstawiła ustawę o komornikach, która w dużym stopniu zmieni oblicze tego zawodu nakładając na niego większy nadzór.
- Wielkie przejęcie Microsoftu. Komputerowy gigant wykupił LinkedIn za 26 miliardów dolarów.
- Zwolennicy wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej mają kolejny mocny argument, którym mogą przekonywać ludzi - tragedia w Orlando.
- Wojna w sieci? NATO oficjalnie potwierdzi w Warszawie nowe zasady. Działania wojenne mogą być prowadzone również w cyberprzestrzeni.
- Rząd przedstawił założenia do przyszłorocznego budżetu. Wzrost gospodarczy ma wynieść blisko 4 procenty.
- NATO wzmocni wschodnią flankę. Do Polski przyjedzie cztery bataliony wojska.
- Demokraci zostali zaatakowani przez rosyjskich hakerów. Dane Donalda Trumpa zostały wykradzione.
- Budżetówka ponownie otrzyma podwyżki. Rząd na podniesienie płac wyda w 2017 roku blisko 1,5 miliarda złotych.
- Europejscy kierowcy są przeciwni przepisom o płacy minimalnej, które chcą wprowadzić Niemcy i Francuzi. Ma to na celu zdetronizowanie Polski z wysokiej pozycji.
- Węgrzy szukają sposobu na obronienie się przed umowami typu TTIP, CETA czy TISA. Parlamentarzyści przyjęli stosowną rezolucję, która uniemożliwi wprowadzenia wspomnianych umów.
- Szef Ministerstwa Obrony Narodowej Antoni Macierewicz wskazał na Rosję jako najgroźniejszą frakcję dla losów świata.
- Nieoficjalnie mówi się, że podczas nalotów na al-Rakkę zginął Abu Bakr Al-Baghdadi - lider Państwa Islamskiego.
- Szwajcaria nie chce już wchodzić do Unii Europejskiej - parlament oficjalnie wycofał wniosek akcesyjny.
- Polskie wojsko będzie walczyć z Państwem Islamskim - dwa kontyngenty żołnierzy, obsługa oraz cztery F-16 będą służyć w Kuwejcie i Iraku.
- Dzień Wolności Podatkowej - symboliczne święto, w którym pracownik przestaje pracować "na państwo".
- Polski rząd może mieć problemy z Komisją Europejską w kwestii wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej.
- Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej będzie oznaczać dla Niemców poważne problemy gospodarcze.
- Państwo Islamskie szkoli swoich terrorystów na Zachodzie.
- Europa zdaniem szefa CIA Johna Brennana jest zagrożona atakami terrorystycznymi.
- Coraz mniej wniosków o azyl w krajach Europy. Eurostat przedstawił statystyki, które potwierdzają, że na Stary Kontynent zmierza coraz mniej uchodźców.
- Znaleziono czarną skrzynkę samolotu EgyptAir.
- Spotkane prezydentów Polski i Niemiec w Berlinie. Głowy państw rozmawiały o ostatnich 25. latach wzajemnej współpracy obydwóch krajów.
- Komisja Europejska żąda wyjaśnień od Francji i Niemiec w kwestii płacy minimalnej w transporcie. Jest to dla Polski pozytywne stanowisko Brukseli.
- Przemysław Sypniewski został mianowany nowym prezesem Poczty Polskiej. Nowy prezes był niegdyś biegłym Najwyższej Izby Kontroli ds. rynku pocztowego, jak również ekspertem do spraw tworzenia prawa pocztowego.
- Senat przyjął ustawę antyterrorystyczną. Jedyną szansą na obronienie się przed wprowadzeniem ustawy w życie byłby sprzeciw Prezydenta.
- Prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył, że jest gotów do rozmów z Unią Europejską. Putin nie chce nowej zimnej wojny i przyznał, że nigdy nie będzie robił problemów dla europejskich firm, które będą chciały inwestować w Rosji.
- Z Cypru, Irlandiu i Słowenii została zdjęta procedura nadmiernego deficytu - poinformowała Rada Unii Europejskiej.
- Do gazoportu w Świnoujściu przybił pierwszy komercyjny statek.
- Wiele ciepłych słów popłynęło zarówno ze strony polskiej jak i niemieckiej podczas wizyty Andrzeja Dudy w Niemczech. Głowy państw są zgodne, że nie mogą pozwolić sobie na ochłodzenie relacji.
- INFORMACJA DNIA: Oficjalnie prezydent Andrzej Duda podpisał postanowienie o wsparciu sił koalicji przeciwko Państwu Islamskiemu. Do Syrii i Iraku trafią dwa kontyngenty polskich żołnierzy.
- Rotacyjny tryb rozmieszczenia żołnierzy przez NATO w Polsce i krajach Bałtyckich jest naruszeniem umów z Rosją - twierdzi szef administracji prezydenta Siergiej Iwanow.
- Wizyta prezydenta Chin w Polsce. Oba kraje podpiszą kilkanaście umów handlowych i będzie to początek budowy nowego Jedwabnego Szlaku.
- Europa stanie przed kolejną falą imigrantów? Frontex ostrzega przed liczba 300 tysięcy uchodźców z Libii.
- Miejsce Wielkiej Brytanii jest w Unii Europejskiej - prezydent Niemiec Joachin Gauck wyraził swoje zdanie odnośnie przyszłości Wyspiarzy.
- Serbia to jedno z najważniejszych państw w planach prezydenta Chin Xi Jinpinga. Dotychczasowo podpisano blisko 20 umów handlowych z tym krajem.
- Pentagon wyjawił, że Stany Zjednoczone oraz Rosja muszą popracować nad koordynacją działań wojskowych wymierzonych w Państwo Islamskie.
- W obchodach 40. rocznicy wystąpień robotniczych z czerwca 1976 r. uczestniczył prezydent Andrzej Duda. Określił działania robotników jako obrony własnej godności.
- Kanclerz Niemiec Angela Merkal planuje spotkać się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, aby poruszyć temat konfliktu na Ukrainie.
- OFICJALNIE: Polska i Chiny partnerami strategicznymi.
- Polska odpowie na opinię Komisji Europejskiej w nadchodzących dniach - wyjawił szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski.
- Nowe porozumienie gospodarcze z Chinami to wielki sukces Polski. Zakłada ono między innymi eksport polskich jabłek czy zwolnienia z VAT dla linii lotniczych.
- Po 12 dniach podróży do Warszawy przyjechał pierwszy pociąg pod marką China Railway Express. Na stacji powitali go prezydenci Polski i Chin.
- Premier Beata Szydło wypowiedziała się o stworzeniu nowego Jedwabnego Szlaku. Jej zdaniem jest to potężna szansa dla polskiej gospodarki.
- Bułgaria chce zaangażować się w projekt Via Carpathia - to kolejna doskonała wiadomość dla przyszłości polskiej gospodarki.
- Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg upiera się, aby Unia Europejska nie znosiła sankcji gospodarczych wobec Rosji. Swoją decyzję argumentuje nierozwiązanym ciągle kryzysem na Ukrainie.
- Do referendum w Wielkiej Brytanii odnoszącego się do wyjścia z Unii Europejskiej przystąpi rekordowa liczba głosujących. Co dalej z Wielką Brytanią? Co dalej z przyszłością Unii Europejskiej?
- Nowe porozumienie z Chinami w znaczący sposób przełoży się na branżę spożywczą. Eksperci rokują, że eksport drobiu skoczy dziesięciokrotnie.
- Premier Beata Szydło opowiedziała się za utrzymaniem sankcji gospodarczych wobec Rosji. Głos w tej sprawie zabrał również prezydent Francois Hollande, który ogłosił, że sankcje wobec Kremla zostaną utrzymane.
- Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział, że obecne działania nie są wymierzone w Rosję, a jedynie mają charakter defensywny.
- Nowy szef Narodowego Banku Polskiego prof. Adam Glapiński złożył przysięgę przed Sejmem i oficjalnie objął fotel prezesa NBP.
- Nowa szansa dla małych przedsiębiorców. Premier Beata Szydło zapowiedziała zmniejszenie podatku CIT.
- Polska spółka Rosomak potwierdziła dostarczenie 40 wozów dla Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
- Sukces Polaków na Mistrzostwach Europy w Piłce Nożnej we Francji. Drużyna Adama Nawałki pokonała Ukrainę 1:0 i pewnie awansowała do kolejnej rundy.
- Dowódca wojsk US Army w Europie Ben Hodges oficjalnie potwierdził, że NATO nie ma najmniejszych szans, aby obronić Polskę i kraje bałtyckie przed ewentualnym atakiem ze strony Rosji.
- Europa boi się o decyzję Wielkiej Brytanii w kwestii Brexitu. Swoje poparcie dla pozostania Wielkiej Brytanii wyraził prezydent i rząd Bułgarii. Podobnego zdania są głowy państw Polski i Niemiec.
- Sejm na mocy uchwalonej ustawy powołał do życia Radę Mediów Narodowych.
- UOKIK sprawdzi czy Cyfrowy Polsat zaniedbał transmisje meczów ME w Piłce Nożnej we Francji. Często podczas spotkań były problemy już przerwy w nadawaniu, co może skutkować wysokimi karami pieniężnymi.
- Nie było niespodzianki. Prezydent Andrzej Duda podpisał kontrowersyjną ustawę antyterrorystyczną dającą większe możliwości na działanie służb.
- Polska i Szwecja w najbliższym czasie staną się nowym partnerem wojskowym? Dowódca szwedzkiej Marynarki Wojennej admirał Jens Nykvist nie odrzuca takiej możliwości.
- Rosyjski rząd powołał Gwardię Narodową. Będzie ona podlegała bezpośrednio prezydentowi Władimirowi Putinowi.
- Amerykański senat nie zgodził się na zwiększenie uprawnień dla służb FBI oraz nie zamierza wydać pozwolenia na zmniejszenie dostępu Amerykanów do broni.
- Białoruski prezydent Aleksandr Łukaszenka przyznał, że gospodarczo jego kraj będzie podążał w stronę Europy, natomiast militarnie w kierunku Rosji.
- INFORMACJA DNIA: Co dalej z Wielką Brytanią w Unii Europejskiej? Referendum.
- Uzbrojony mężczyzna wszedł do kina i otworzył ogień. Sytuacja miała miejsce w Viernheim w Niemczech. Bandyta został zastrzelony.
- Słynna aukcja częstotliwości LTE dobiegła końca. Urząd Komunikacji Elektronicznej poinformował, że dwa sąsiednie bloku zostają przyznane T-Mobile.
- Volkswagen wypłaci każdemu klientowi do 7 tysięcy dolarów odszkodowania, jako rekompensatę za fałszowanie wyników emisji spalin.
- Czy Polska podpisze jednak kontrakt z rosyjskim Gazpromem? Rosyjski gigant złożył Polsce ofertę, która trwać by miała przez kolejnych 25 lat.
- Załodze solarnego samolotu udało się ukończyć 13 etap podróży i wylądować na lotnisku w Sewilli.
- INFORMACJA DNIA: Europa przegrała bitwę o Anglię. Wielka Brytania opuści Unię Europejską.
- Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker skomentował decyzję Brytyjczyków o wyjściu z Unii Europejskiej i apeluje do brytyjskiego parlamentu o jak najszybsze wcielenie postanowień w życie.
- Prezydent Turcji Racep Erdogan jest zdania, że Unia Europejska będzie dążyć do całkowitego rozpadu, o ile nie pokona w sobie wiele sprzeczności. Głowa tureckiego państwa zarzuca również UE, że jej stosunek do jego kraju jest mocno islamofobiczny.
- Prezydent Andrzej Duda skomentował wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej i jednocześnie poruszył temat Polaków tam pracujących. Jego zdaniem nie ma powodów do obaw o pogorszenie warunków życia rodaków.
- Szef Ministerstwa Obrony Narodowej Antoni Macierewicz zapewnił, że Brexit nie osłabi w żadnym stopniu pozycji NATO. Macierewicz poinformował również, że Wielka Brytania w dalszym stopniu będzie uczestniczyła w umacnianiu wschodniej flanki.
- Potężne skoki na europejskim rynku walutowym po ogłoszeniu Brexitu.
- Pozytywnym skutkiem opuszczenia przez Wielką Brytanię struktur Unii Europejskiej jest opóźnienie rozmów w kwestii TTiP.
- MAMY TO! Reprezentacja Polski w piłce nożnej świętuje awans do ćwierćfinałów Mistrzostw Europy!
- W obchodach rocznicy Wydarzeń Radomskich 76' wziął udział prezydent kraju Andrzej Duda.
- Rosyjskie i syryjskie lotnictwo przeprowadziły nalot na Dajr az-Zaur. W wyniku ataku zginęło kilkadziesiąt osób - większość z nich cywile.
- Niepodległość Szkocji? To całkiem możliwe, tym bardziej w obliczu Brexitu. Wiele wskazuje na to, że Szkoci zorganizują referendum w kwestii odłączenia się od Zjednoczonego Królestwa.
- Prawicowe ugrupowanie na Słowacji chce rozpisania referendum w kwestii odłączenia kraju od Unii Europejskiej. Wyniki ewentualnego głosowania byłyby wiążące.
- Kolejne zatrzymania terrorystów w Belgii.
- Wszystkie organy Unii Europejskiej będą dążyć do jak najszybszego wdrożenia postanowień brytyjskiego referendum. Przedstawiciel Europejskiego Banku Centralnego Francois Villeroy de Galhau stwierdził, że jest to niezbędne, aby cała Unia Europejska odzyskała równowagę.
- Konserwatywna Partia Ludowa zwycięża w wyborach w Hiszpanii uzyskując około 31,5% głosów. Na drugim miejscu ulokowała się skrajna lewica.
- Europejscy urzędnicy spodziewają się tego, że premier Wielkiej Brytanii David Cameron oficjalnie nie ogłosi chęć odejścia swojego państwa z Unii Europejskiej na nadchodzącym szczycie, który odbędzie się we wtorek.
- W poniedziałek odbędą się dwa spotkania Ministrów Spraw Zagranicznych w sprawie Brexitu; pierwsze z udziałem europejskich MSZ, a drugie jedynie Grupy Wyszehradzkiej.
- Państwo Islamskie straciło kontrolę nad ostatnią ulicą w Faludży. Tym samym akcja prowadzona przez siły narodowe od 23 maja zakończyła się sukcesem.
- Polska przekazała Komisji Europejskiej swoją odpowiedź na opinię w sprawie praworządności w państwie.
- Kanclerz Niemiec Angela Merkel zapewniła, że nie zamierza wraz z Francją i Włochami stworzyć dyrektoriatu.
- Burmistrz Londynu oraz premier Wielkiej Brytanii David Cameron stanowczo potępili ataki na Polaków przebywających na wyspach. Cameron odbył również rozmowę z premier Polski Beatą Szydło.
- Prezydent Turcji Racep Erdogan w oficjalnym liście przeprosił Rosję za zestrzelenie ich bombowca w 2015 roku, w wyniku czego zmarł jeden z pilotów. Może to rzucić nowy cień na relacje na linii Ankara-Moskwa.
- Polityka imigracyjna Unii Europejskiej doprowadzi do klęski Europy - stwierdził minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto.
- Od 2017 roku prawdopodobnie wróci "stary" system szkolnictwa opierający się na 8 latach szkoły podstawowej i 4 latach liceum - swoje zmiany przedstawiło Ministerstwo Edukacji Narodowej.
- Kolejny zamach terrorystyczny: lotnisko Ataturka zaatakowane przez terrorystów. Dwa wybuchy przyniosły śmierć dziesięciu osobom, 60 podróżnych zostało rannych z czego sześciu bardzo ciężko.
- Grupa Wyszehradzka na przekór Unii Europejskiej chce słuchać głosów obywateli. Państwom V4 zależy na wzajemnym zrozumieniu i pomocy, jednocześnie respektując w pełni głosy swoich obywateli.
- Londyn nie może być dłużej siedzibą europejskiej giełdy, po tym jak Brytyjczycy zdecydowali w drodze referendum o odłączeniu się Niemiecki Federalny Urząd Nadzoru Usług Finansowych.
- Choć europejskie państwa coraz chętniej opowiadają się za złagodzeniem kar dla Rosji, to mimo wszystko sankcje zostały utrzymane. Trwać one mają do stycznia 2017 roku.
- Kurs modernizacji armii obrany przeze mnie nie zostanie zmieniony - grzmi prezydent Rosji Władimir Putin.
- Bilans wczorajszego zamachu terrorystycznego na lotnisku Ataturka w Istambule jest o wiele bardziej drastyczniejszy. Media podały, że w wyniku wybuchów zginęło ponad 40 osób, a ponad 260 zostało rannych.
- Brexit nie będzie obejmował Szkocji? Premier tego kraju Nicola Sturgeon wyznała, że rozmowy z Brukselą ją w pełni zadowalają i przyszłość jej państwa rysuje się pozytywnie.
- Polska powinna brać przykład z zaciętości Węgrów. Rząd z Budapesztu z Victorem Orbanem zapowiada, że będzie walczyć o bezwzględne zaostrzenie polityki imigracyjnej.
- "Insynuować Polakom, że nie wiedzą, czym jest demokracja i wolność, zakrawa - szczerze mówiąc - na arogancję, szczególnie jeżeli czynią to Niemcy" - słowa niemieckiego ministra finansów Wolfganga Schaeubla.
- Zgodnie ze wcześniejszymi zapowiedziami prezydent Rosji Władimir Putin przedłużył embargo na zachodnie produkty spożywcze do końca 2017 roku.
- Szef Rady Europy Donald Tusk określił warunki, na których Wielka Brytania mogłaby nadal korzystać bez problemów z unijnych rynków: wymagane jest poszanowanie czterech głównych swobód, w tym przepływu osób.