Poniższe slajdy zawierają wybór koncepcji, jakie pojawiły się w ekonomii. Kryterium wyboru był jak najgorszy wpływ tych idei na gospodarkę i życie społeczeństw. Nie są to idee przypadkowe. Nie ma mowy o pomyłce, czy błędzie. Ich autorzy musieli zdawać sobie sprawę z ułomności głoszonych idei. Najczęściej jednak podtrzymywali je w imię ideologii.
10. Krzywa Philipsa.
Wydumana zależność między bezrobociem a inflacją. Stanowiła uzasadnienie dla interwencji państwa i nawrotu socjalizmu w państwach Zachodu. Przede wszystkim jednak przygotowano
w ten sposób grunt pod rozwój jednej z najokropniejszych idei: monetaryzmu.
9. Prywatyzacja.
Wymyślony przez M. Thatcher sposób na rozbicie solidarności społecznej i pogłębienie nierówności. Udział systemu bankowego w tym procesie zainicjował stopniową utratę przez społeczeństwo kontroli nad swą własnością.
Pomysły te powielone m. in. w Polsce skutkowały tysiącami samobójstw.
8. Laborystyczna teoria wartości.
Wymyślone przez Locke'a uzależnienie wartości od włożonej pracy, pozwoliło znaleźć łatwe uzasadnienie dla grabieży ziemi pierwotnym mieszkańcom kolonii.
Ta ziemia nabierała wartości dopiero z chwilą, gdy kolonista ją ogrodził.
Skutkiem ubocznym była amerykańska odmiana holocaustu (mordowanie Indian).
7. Instrumenty pochodne.
W kapitalizmie nadreńskim ubezpieczenie miało na celu rozłożenia ryzyka.
Wygrała koncepcja anglosaska, w której następuje przeniesienie ryzyka
na instytucje finansowe.
Usługi finansowe stały się hazardem. Zabawy w kasyno skutkują tragediami milionów ludzi na całym świecie.
6. Prywatna bankowość centralna.
To jest równoznaczne z przejęciem faktycznej władzy w państwie przez bankierów (nieważne kto 'rządzi', ważne kto emituje pieniądz). Prywatne banki centralne prowadzą swoją "politykę" pozbawioną całkowicie aspektów etycznych. Z uwagi na swe znaczenie ich błędy, z których bankierzy nie są rozliczani, miewają tragiczne skutki.
5. Niewolnictwo.
Obrońcy tego systemu odwołują się do pojedynczych, humanitarnych przypadków widzianych z perspektywy „panów”. Ale zło handlu niewolnikami leżała u jego podstaw, a konsekwencje w postaci problemów społecznych w USA ciągną się do dzisiaj (Ku-klux-klan, murzyńskie getta etc).
4. Liberalizm.
Swoboda działania bez wysokich standardów etycznych (cnota) jest źródłem wielu patologii: od afirmacji chciwości po monetaryzm, który de facto jest miękką odmianą totalitaryzmu.
Gdyby dało się zmierzyć wszystkie szkody wyrządzone przez tą ideologię, zapewne uplasowałby się on na czele listy - pomimo braku krwawych ofiar na masową skalę.
Zwolennikom tego systemu nie przeszkadza nawet to, że wykazano w sposób niezbity jego nieefektywność.
3. Korporacjonizm autorytarny
Wykorzystanie przez faszystów idei solidaryzmu społecznego,
do podporządkowania gospodarki ideologii.
Bez niego nie byłoby możliwe zbudowanie silnych państw faszystowskich i II wojna światowa - nawet jeśli by wybuchła, nie miałaby tak dramatycznego przebiegu.
2. Gospodarka centralnie planowana.
Idea sprawiedliwości społecznej z jednej strony oraz możliwość optymalizacji procesów produkcyjnych w skali państwa z drugiej, uzasadniały stworzenie systemu w którym jednostki zostały całkowicie podporządkowane państwu. Bez niego zbrodniczy totalitaryzm nie stałby się tak potężny.
1. Pieniądz jako dług.
To jest jak pasożyt żyjący kosztem społeczeństw. Im bardziej się organizm rozwija, tym więcej musi oddać temu pasożytowi.
Istnieją bardzo silne przesłanki za tym, że ta idea była jedną z głównych przyczyn wielu współczesnych konfliktów - z obiema wojnami światowymi włącznie.