Równocześnie ukazały się dwa diametralnie różne teksty oceniający ostatnie 25 lat naszej historii.
Janusz Lewandowski uważa, że „to było najlepsze 25 lat od pięciu wieków”. Tymczasem portal wGospodarce, relacjonując esej Krzysztofa Lachowskiego pyta: Kiedy wreszcie polscy neoliberałowie przyznają się, że realizowana przez nich transformacja ustrojowa zakończyła klapą? Że jej efektem jest coraz większa polaryzacja materialna i społeczna społeczeństwa, utrwalanie się obszarów biedy i wszelkich patologii, także w wymiarze moralnym?
Na dodatek – tego samego dnia – młody tenisista Jerzy Janowicz dał wyraz swojej frustracji słowami: „Jesteśmy krajem, w którym nie ma żadnych perspektyw, czy to w sporcie, w biznesie czy w życiu prywatnym. Studenci studiują tylko po to, żeby z tego kraju wyjechać”.
Kto ma rację?
Chyba jak zwykle: punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Beneficjenci transformacji będą twierdzić, że jest dobrze, a przegrani będą krytykować.
Można by się z tym pogodzić, gdyby nie kilka szczególnie dokuczliwych patologii transformacji:
- Rozkwitająca po ustawie Wilczka wolność gospodarcza, po 1989 roku została stłumiona, a beneficjentami przemian w niewielkim tylko stopniu stali się ludzie zdolni i pracowici. Dobrym przykładem (negatywnym) jest Janusz Lewandowski, który nawet w tak krótkim tekście daje popis swojej niekompetencji. Jak on to wyliczył? Polska w roku 1980 miała PKB na mieszkańca według parytetu siły nabywczej na poziomie 34,7% poziomu USA (zob. link). Do tej pory nie udało się wrócić do tego poziomu!
- Niszczenie tradycyjnej rodziny nie jest – jak sugeruje Janusz Lewandowski – efektem wolnego rynku, tylko świadomej polityki państwa, obliczonej na zmniejszenie sektora rolniczego oraz nadmierne zwiększanie nierówności.
- Prywatyzacja, która zyskała sobie miano „złodziejskiej” doprowadziła do utraty przez polskie społeczeństwo dużej części własności. A jak słusznie zauważył twórca niemieckiego cudu gospodarczego L. Erhard – bez własności nie da się osiągnąć dobrobytu.
Zobacz też: Polska transformacja: między Ukrainą i Niemcami.
źródło rysunku: http://elearningnepal.blogspot.com/2013/03/capitalism-vs-socialism.html