Opisana przez chińskiego ekonomistę wojna o pieniądz w wielu miejscach świata przybiera formę budowy struktur alternatywnych dla dominującego systemu finansowego. Polskie Radio poinformowało niedawno, że w Hiszpanii funkcjonuje już 70 społecznych walut. Wielkim zwolennikiem takich działań jest Julio Gisbert, autor popularnego w ogarniętym kryzysem kraju bloga "Vivir sin empleo" (czyli „Życie bez zatrudnienia” vivirsinempleo.org). W Katalonii trwają przygotowania do uruchomienia kolejnego tego typu projektu: euro-cat.cat. Projekt wspiera organizacja zrzeszająca drobne przedsiębiorstwa PIMEC, która 4 kwietnia br zorganizowała konferencję promocyjną. Mówcy jednoznacznie postrzegali tego typu projekty, jako alternatywę dla liberalnej ekonomii oraz bankowości odsetkowej.
Tego typu działania można porównać do partyzantki, gdyż w organizacji oporu wobec ekonomicznej agresji nie uczestniczą państwa.
Niektóre z nich próbują przeciwstawić się dyktatowi MFW (Islandia, Argentyna, Węgry). Ale nie jest to raczej opór bierny – bez budowania alternatyw. Taką narzucającą się alternatywą byłaby na przykład dwuwalutowość Grecji, przy czym drugą (poza euro) walutą mogłaby być nowa wersja drachmy: waluta społeczna zrealizowana z wykorzystaniem technologii kryptograficznej. Taka propozycja została sformułowana dwa lata temu przez ekonomistę Jamesa Skinnera. Jeśli hipotezy postawione przez autora „Wojny o pokój” odsłaniają prawdę o tej wojnie, to obawy przywódców państw są uzasadnione. Bardzo szybko bowiem mogłaby zaistnieć konieczność interwencji Stanów Zjednoczonych – w imię demokracji i pokoju oczywiście.
Poniżej zebrano kilka linków do stron poświęconych walutom społecznym.
Hiszpania:
Anglia:
Niemcy:
Francja:
Brazylia:
Szwajcaria:
USA:
Polska:
Inne:
Spośród bardzo wielu stron o tej tematyce, wartą polecić książkę na temat alternatywnej ekonomii dostępną on-line – także po polsku: http://sacred-economics.com/read-online