Z wirtualną walutą bitcoin jest związana technologia łańcucha bloków (blockchain), która zapowiada przełom w świecie finansów. Jeden z ekspertów - David Klein przewiduje, że „to będzie najważniejsza rzecz, jaka w ciągu kolejnych 10 lat wydarzy się w finansach. Być może nawet w całym nadchodzącym stuleciu”.

Technologia blockchain została wymyślona po to, aby zapobiec możliwości wydania tego samego bitcoina dwukrotnie. W tym celu wylicza się tak zwany hasz (ang. hash, funkcja skrótu) z połączonych informacji o poprzedniej transakcji oraz klucza publicznego następnego właściciela. Dane te tworzą blok informacji o transakcji, który jest umieszczany w publicznym, rozproszonym rejestrze. Bitcoin jest łańcuchem takich bloków:

Blockchain


Informacja o blokach jest publicznie dostępna a jednocześnie anonimowość zapewniona użyciem kluczy publicznych w miejsce danych osobowych. Istnieją przeglądarki łańcuchów bloków – na przykład blockchain.info (na stronie http://btc-jak-bitcoin.blog.pl/2014/05/27/konfiguracja-konta-na-blockhain-info/ znajduje się opis tej usługi, dodatkowe informacje: http://kryptopolonia.info/co-to-jest-lancuch-blokow-blockchain/).

Dlaczego ta technologia jest tak przełomowa? W transakcjach obsługiwanych przez banki następuje kilka razy dziennie sumowanie kwot jakie banki powinny przekazać lub otrzymać oraz przekazywanie informacji o transakcjach. To wymaga scentralizowanego systemu (w Polsce jest to system Elixir). Na dodatek nie jest wykonywane w sposób ciągły – dlatego przelewy elektroniczne są realizowane w ciągu kilku godzin. Alternatywą (albo raczej uzupełnieniem) dla tego rozwiązania są różne systemy płatności, które umożliwiają przekazanie informacji natychmiast (PayPal, karty płatnicze). Te dodatkowe systemy generują oczywiście dodatkowe koszty. W przypadku użycia technologii blockchain można zastąpić scentralizowany system centralnym rejestrem, uzyskując natychmiastową realizację transakcji. Na dodatek system może służyć do przekazywania także innych niż waluta informacji w sposób zapewniający pełne bezpieczeństwo.

Wspomniany na wstępie David Klein przewiduje: To wpłynie na wszystkie segmenty finansów: kredyty, zarządzanie aktywami, płatności i dużo, dużo więcej. A znaczenie nie będzie ograniczać się jedynie do sektora finansowego. Wpłynie również na funkcje finansowe każdej firmy na świecie, niezależnie od dziedziny gospodarki.

Nic więc dziwnego w tym, że technologia ta znalazła się w centrum uwagi zarówno wielkich firm technologicznych (jak IBM) jak i banków.