2016-05-01
- INFORMACJA DNIA: Święto Pracy - 1 maja.
- Nie wszyscy Polacy świętowali dwunastą rocznicę dołączenia Polski do Unii Europejskiej. W wielu polskich miastach odbyły się antyunijne demonstracje.
- Saga pod tytułem "Brexit" ciągnie się w najlepsze, a informacje sondażowe dotyczące głosujących w kwestii odejścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej zmieniają się co parę dni. Najnowsze doniesienia sugerują, że większość Brytyjczyków chce odłączenia się od UE.
- Ochotnicy Wojsk Obrony Terytorialnej będą mogli zgłaszać swoje kandydatury już od jesieni. Prawdopodobnie zostanie zaakceptowany przepis o posiadaniu broni w domu.
2016-05-02
- INFORMACJA DNIA: Święto Flagi Narodowej.
- Komisja Europejska szuka nowych rozwiązań w kwestii uchodźców. Prawdopodobnie w środę zostanie przedstawiony projekt zakładający, że w sytuacjach kryzysowych kraje Unii Europejskiej będą musiały przyjmować imigrantów. Wielce krzywdzące dla europejskich państw będzie przyjęcie rezolucji, która będzie nakładała kary za nieprzyjmowanie uchodźców.
- Dania nadal chce bronić się przed imigrantami, którzy chcą przekraczać granicę z Niemcami. Rząd zadecydował o przedłużeniu kontroli na kolejny miesiąc.
- Tureckie lotnictwo prowadzi ataki na pozycje Państwa Islamskiego. W wyniku nalotów zginęło 34 terrorystów.
2016-05-03
- INFORMACJA DNIA: W całym kraju świętowano 225. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
- Zmarł były Metropolita Archidiecezji Gdańskiej - arcybiskup Tadeusz Gocłowski.
- Sąd Najwyższy Węgier zezwolił na zorganizowanie referendum w kwestii przyjmowania imigrantów.
- Aleppo w ogniu walk - Kerry i Ławrow wzywają strony konfliktu do natychmiastowego zawieszenia broni.
2016-05-04
- Czy w wojnę syryjską zaangażują się również wojska lądowe? Premier Turcji Davotoglu potwierdza, że istnieje taka możliwość w przypadku bezpośredniego zagrożenia dla bezpieczeństwa kraju.
- Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę gwarantującą bezpłatne leki dla osób powyżej 75. roku życia.
- Za niedługo wizy dla Turcji będą przeszłością - Komisja Europejska potwierdza, że Ankara spełniła większość warunków niezbędnych do zniesienia wiz.
- Grupa Wyszehradzka wyśmiewa nową propozycję Unii Europejskiej dotyczącą przymusowego przyjmowania imigrantów. "Pomysł kwot jest ślepą uliczką i prosiłbym Komisję, by nigdy więcej nie wchodziła w tę ślepą uliczkę" - stwierdził węgierski minister spraw zagranicznych.
- Rosja nie zostanie obojętna na umacnianie się wschodniej flanki NATO. Moskwa zadecydowała, że stworzy trzy nowe dywizjony na zachodnie kraju.
- W Jaworze niedaleko Wrocławia ma powstać fabryka, w której produkowane będą silniki dla Mercedesa.
- Śledztwo w sprawie wycieku akt w aferze Wojskowej Służby Informacyjnej zostało umorzone - poinformowała warszawska prokuratura.
2016-05-06
- PKN Orlen zawarł umowę na dostarczanie ropy naftowej z Saudi Aramco. Podpisane dokumenty gwarantują dostarczenie 200 tysięcy ton surowca miesięcznie, który następnie trafi do przerobu w Polsce, Czechach na Litwie.
- Nie będzie zmiany na fotelu premiera w Irlandii - Enda Kenny ponownie wybrany na to stanowisko.
- Głowy państw NATO obawiają się, że Rosja trzyma na terytorium Kaliningradu broń atomową i jednocześnie obawiają się, że Kreml wyda rozkaz wyda nakaz użycia jej podczas zbliżającego się szczytu w Warszawie.
- Grecja nie zgadza się na oszczędności - związkowcy ogłosili dwudniowy strajk generalny.
- Syryjska armia umywa ręce od ataku na obóz przesiedleńców blisko granicy z Turcją. W wyniku bombardowania zginęło co najmniej 28 osób.
- Prezydent Turcji Racep Erdogan w ostrych słowach skrytykował nacisk Unii Europejskiej na zmianę prawa antyterrorystycznego w swoim państwie. Ankara powiadomiła również, że z posady premiera kraju rezygnuje Ahmet Davutoglu.
- Wielkie zaskoczenie podczas wyborów burmistrza Londynu - Sadiq Khan stał się pierwszym muzułmańskim burmistrzem europejskiego kraju.
2016-05-07
- Szef Ministerstwa Obrony Macierewicz odniósł się do prowokacyjnych działań Rosji oraz wspomniał o kończących się rozmowach w kwestii wzmocnienia wschodniej flanki NATO.
- Jedno miasto i trzy spore marsze - w warszawskich pochodach swoje poglądy pokazywali zwolennicy KOD-u oraz ugrupowania prawicowe, jak również ulicami stolicy przeszła parada Schumana.
- Nie milkną echa wczorajszych wyborów na stanowisko burmistrza Londynu. Światowe media w różny sposób skomentowały objęcie stanowiska przez muzułmanina. Niemiecki "Die Welt" widzi w tej osobie przyszłego premiera Wielkiej Brytanii, z kolei włoska "La Repubblica" uważa, że Khan będzie starał się o pozostanie Wielkiej Brytanii w UE.
- Za niedługo kredyt we frankach może być nielegalny - do Sejmu trafił projekt ustawy, który zapewni wszystkimi kredytobiorcom przeliczenie kredytu na złotówki, w przypadku gdy pożyczka została wzięta po 2000 roku.
- Prezydent Andrzej Duda stwierdził, że rozstrzygniecie sporu w sprawie Trybunału Konstytucyjnego leży w gestii Sejmu.
2016-05-08
- Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un powiedział, że nigdy nie wyda rozkazu odpalenia bomby atomowej jako pierwszy. Jedyną opcją będzie działanie obronne w razie otwartego konfliktu zbrojnego.
- Szwajcaria nie będzie ubiegać się o członkostwo w Unii Europejskiej - 126 z 200 parlamentarzystów uznało, że nie jest to niezbędne ich krajowi.
- CSU nie udzieli wsparcia Angeli Merkel w przyszłych wyborach? Niemieccy politycy mają dość nieudolnej polityki imigracyjnej prowadzonej przez kanclerz.
- Potężna rozbieżność w liczeniu liczby uczestników wczorajszego marszu KOD-u. Zdaniem miasta uczestniczyło w niej około 240 tysięcy osób, natomiast według policji 6 razy mniej - około 45.
2016-05-09
- Stany Zjednoczone wraz z Rosją chcą kroczyć w kierunku wprowadzenia pokoju na całym terenie Syrii.
- Kompletna baza danych afery Panama Papers została w całości udostępniona w Internecie. Na liście znajdują się nowe polskie nazwiska.
- Kolejna transza pożyczki wielu miliardów euro dla Grecji została zawieszona do 24 maja. Ministrowie finansów Unii Europejskiej chcą bliżej przyjrzeć się reformom Aten.
- Niedawno powstała Polska Grupa Górnicza ma zacząć przynosić zyski dopiero w 2020 roku - twierdzi prezes PGNiG.
- Werner Faymann nie jest już kanclerzem Austrii. Powodem było coraz mniejsze poparcie jego partii dla jego kierunku polityki.
- Czym może być wyjście Wielkiej Brytanii ze strefy euro? Premier David Cameron stwierdził, że może to zdestabilizować jego kraj i cały kontynent.
- Co dalej z Donaldem Tuskiem? Prawo i Sprawiedliwość nie wyklucza, że poprze kandydaturę byłego premiera Polski na drugą kadencję szefa Rady Europejskiej.
2016-05-10
- Co dalej z TTIP? Jakie stanowisko przyjmie Polska? Mimo wycieku dokumentów minister Morawiecki nie zdaje się być przekonany o tym, że jest to fatalny pomysł.
- Sytuacja polskiego LOTu coraz lepsza. Prezes Rafał Milczarski chwali się ekonomicznymi sukcesami, które spółka odniosła w obecnym roku.
- Kontrowersyjna ustawa antyterrorystyczna została przyjęta przez Rząd. Teraz trafi do Sejmu. Szacuje się, że może wejść w życiu już 1 czerwca.
- Beata Kempa zapowiedziała ukazanie się wyników audytu, które pokażą zaniedbania do jakich dopuścił się rząd Platformy Obywatelskiej. Straty w budżecie państwa mogą sięgać miliardów złotych.
- Relokacja imigrantów z Włoch nie jest możliwa. Włoska strona nie zapewniła bezpośrednio kontaktu z uchodźcami.
- Brak porozumienia ze związkowcami nie oznacza, że rząd porzuci pomysł obniżenia wieku emerytalnego - twierdzi rzecznik rządu Rafał Bochenek.
2016-05-11
- Koalicyjny rząd Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego pozostawił Polskę w tragicznym stanie - przeprowadzony audyt nie pozostawia na dawniej rządzących suchej nitki.
- Samozachwyt Erdogana nad skutecznością jego armii w walce z Państwem Islamskim przerasta wyobrażenie. Prezydent chwali się, że jego żołnierze zamordowali ponad 3 tysiące terrorystów - więcej niż jakiekolwiek inne państwo.
- Zniesienie wiz dla Turcji zostanie odłożone w czasie - ogłosił przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz. Europa nie może ugiąć się pod naciskami ze strony Ankary.
- Co będzie oznaczać dla Polski przyjęcie pakietu klimatycznego? Rząd PO-PSL sprowadził na Polskę straty w wysokości blisko 20 miliardów złotych - twierdzi szef Ministerstwa Środowiska Jan Szyszko.
- Podczas wizyty w Kanadzie prezydent Andrzej Duda otwarcie zaprosił kanadyjskich żołnierzy do przylotu do Polski w celu umocnienia wschodniej flanki NATO.
- Polacy pamiętają o narodowych Bohaterach - w wielu polskich miastach przejdą marsze ku czci Witolda Pileckiego.
2016-05-12
- Trzy rosyjskie samoloty transportowe zostały przechwycone przez brytyjskie myśliwce nad Morzem Bałtyckim.
- Marek Niechciał został powołany przez Beatę Szydło na nowego prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
- Wielka zmiana na rynku motoryzacyjnym. Nissan Motor Corporation przejął japońskie Mitshubishi. Kwota jaką Nissan musi zapłacić to 2,2 miliarda dolarów.
- Aleppo ponownie w ogniu walk.
- Rusza budowa jednego z najważniejszych projektów mającego ogromne znaczenie dla obronności Polski - tarczy antyrakietowej.
2016-05-13
- Senatorowie brazylijskiego parlamentu zawiesili w prawach swoją prezydent - Dilmę Rousseff. Zastąpi ją tymczasowo Michel Temer z Partii Ruchu Pracującego Brazylii. Powodem zawieszenia pani prezydent były poważne zarzuty o korupcję.
- Miliard dolarów dla Ukrainy - Joe Biden uzgodnił z Poroszenką warunki kolejnej transzy kredytu.
- Ze wstępnych raportów rząd Niemiec dopłaci do uchodźców z państwowej kasy blisko 100 miliardów euro do 2020 roku. Takie informacje przedstawił niemiecki "Der Spiegel".
- Premier Beata Szydło udała się z wizytą do Watykanu. Głównymi tematami rozmów z papieżem Franciszkiem był kryzys imigracyjny oraz wartość rodziny.
- Prezydent Andrzej Duda skomentował rozpoczęcie budowy tarczy antyrakietowej. Zdaniem głowy państwa jest to niezbędny element poprawiający obronność kraju.
- NATO chce sprawdzić zdolność działania "Szpicy" w sytuacjach kryzysowych. Manewry odbędą się w Polsce w dniach 17-24 maja.
2016-05-14
- Niemałego zamieszania wywołały słowa Tomasza Zimocha znanego komentatora sportowego w wywiadzie udzielonym dla Gazety Prawnej. Zdaniem dziennikarza obecna sytuacja w polskiej prasie przypomina komunę.
- Szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski ponownie zabrał głos w sprawie rosyjskich incydentów. Zdaniem Waszczykowskiego Kreml prowadzi z Polską geopolityczną grę.
- Rating Polski pozostał na swoim poziomie, jednakże agencja Moody's obniżyła perspektywę na negatywną.
- Od początku roku w Niemczech podpalono 45 obozów dla uchodźców. Obywatele Niemiec mają powoli dość nieudolnej polityki Angeli Merkel.
- Kluby parlamentarne PO, Nowoczesna i PSL zaprosiły Prawo i Sprawiedliwość do rozmów w sprawie zażegnania kryzysu Trybunału Konstytucyjnego.
2016-05-15
- INFORMACJA DNIA: Światowy Dzień Rodziny. W blisko 140 polskich miastach przeszły marsze potępiające aborcję. Premier Beata Szydło zabrała w głos w kwestii wagi rodziny dla losów państwa.
- Świat piłki nożnej wstrzymał oddech, kiedy ze stadionu Manchesteru United - Old Trafford dobiegły informacje o znalezieniu podejrzanej paczki. Ostatni mecz Premier League odwołano i do akcji wkroczyli saperzy.
- Francja chce pokoju w konflikcie izraelsko-palestyńskim na Bliskim Wschodzie. Izraelski premier potępił jednak decyzję Paryża nazywając czymś złym poparcie "skandalicznej uchwały UNESCO".
- Niemcy będą dążyć do wycofania sankcji wobec Rosji. Nasuwa się jednoznacznie myśl o chęci budowy przez obie strony gazociągu Nord Stream 2 na dnie Bałtyku.
- Rosja wydala ze swojego kraju 40 imigrantów po tym jak dopuścili oni do bojki na moskiewskim cmentarzu. Okazało się, że uchodźcy nie mieli ze sobą pozwoleń na pracę ani paszportów.
2016-05-16
- Rosja wraz z Białorusią będą wspólnie opracowywać odpowiedź na rozpoczęcie budowy tarczy antyrakietowej na terenie Polski i Rumunii - wyjawił szef białoruskich spraw zagranicznych.
- Wielu brytyjskich biznesmenów chce wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Argumentują to tym, że brytyjska gospodarka jest w stanie doskonale poradzić sobie bez pomocy ze strony Unii Europejskiej.
- Andrzej Duda udał się z wizytą do Włoch. Polski prezydent rozmawiał z włoskim premierem Matteo Renzim o kryzysie migracyjnym.
- Stany Zjednoczone planują wesprzeć Libię w walce z Państwem Islamskim. Ameryka wyśle w tym celu kilka tysięcy sztuk broni.
- Międzynarodowy Fundusz Walutowy przestrzega polski rząd przed następstwami jakie może nieść wprowadzenie nowy przepisów i ustaw.
- PKP Cargo z gigantycznym kontraktem na przewozy węgla dla Enei. Wartość umowy sięga 54 milionów złotych.
2016-05-17
- Dane znajdujące się w polskich systemach teleinformatycznych są zagrożone - brzmi jednogłośnie raport Najwyższej Izby Kontroli.
- Minister rozwoju Mateusz Morawiecki wyjawił, że nie ma możliwości wprowadzenia ustawy obniżającej wiek emerytalnej w tym roku. Ewentualne zmiany mogą nastąpić dopiero w kolejnym roku.
- Węgrzy nie chcą przyjmować imigrantów. Referendum zmiażdży pomysł przydzielenia stałych kwot uchodźców - 90% Węgrów jest przeciwko.
- Prezydent Francji Francois Hollande nie wycofa się z kontrowersyjnej reformy dotyczącej prawa pracy, mimo iż naciska na niego społeczeństwo. W wielu francuskich miastach doszło do zorganizowania manifestacji.
- Prezydent Andrzej Duda podczas wizyty we Włoszech stwierdził, że nie chce, aby Polska izolowała się od Rosji i jest daleki od stworzenia warunków "zimnej wojny".
- "Plan B w kwestii kryzysu w Syrii już dawno powinien zostać wypełniany" - grzmi Minister Spraw Zewnętrznych Arabii Saudyjskiej Adil ibn Ahmad ad-Dżubeir.
2016-05-18
- Jeszcze nie tak dawno odchodziła w zapomnienie - dzisiaj zapowiedziała powrót w wielkim stylu. Fińska Nokia powróci na rynek ze smartphone'ami i tabletami, na pokładzie, których działać będzie Android.
- Międzynarodowy Fundusz Walutowy pochwalił reformy Ukrainy i zapowiedział wypłacenie kolejnej transzy pomocy.
- Kolejne kraje dołączają do grona Polski, Czech, Słowacji i Węgier, które otwarcie sprzeciwiają się przymusowym kwotom imigrantów. Rumuński prezydent Klaus Iohannis jest zdania, że nakładane sankcje na państwa nie przyniosą pozytywnych rezultatów. Podobne stanowisko przyjęły MSZ Węgier i Bułgarii.
- Głos w kwestii obelg rzucanych w kierunku Polski przez Billa Clintona, zabrała premier Beata Szydło. Były prezydent USA między innymi porównał Polskę do putinowskiej Rosji.
- Gdyby Donald Trump został prezydentem Stanów Zjednoczonych mogłoby dojść do niespodziewanej zmiany kursu polityki względem Korei Północnej. Kandydat nie wyklucza rozmów z Kim Dżong Unem w kwestii porzucenia programu atomowego.
- Coraz gorsza sytuacja gospodarcza Hiszpanii i Portugalii bardzo niepokoi Komisję Europejską, która oczekuje obniżenia deficytu budżetowego.
2016-05-19
- INFORMACJA DNIA: Blisko dworca kolejowego we Wrocławiu doszło do eksplozji bomby domowej roboty. W wyniki wybuchu została ranna jedna osoba.
- Rosja mimo potężnego kryzysu gospodarczego pożyczy Egiptowi 25 miliardów dolarów na budowę elektrowni atomowej. Za stworzenie obiektu odpowiedzialna będzie strona rosyjska.
- Zaginięcie Airbusa A320 należącego do egipskich linii lotniczych lecącego z Paryża do Kairu. MSZ twierdzi, że może to być działanie terrorystów.
- Czarnogóra przystąpi do NATO - w Brukseli doszło do podpisania protokołu akcesyjnego.
- Eksperci są zgodni, że wprowadzenie ustawy TTiP obniży jakość i standardy produktów spożywczych. Polska będzie walczyć, aby do tego nie doszło - twierdzi wiceszef resortu rolnictwa Ryszard Zarudzki.
2016-05-20
- 290 km od Aleksandrii znaleziono szczątki zaginionego Airbusa egipskich linii EgyptAir. Rozpoczęto badanie przyczyn katastrofy.
- Moskwa chce współpracować ze Stanami Zjednoczonymi w kwestii nalotów na pozycje terrorystów z Państwa Islamskiego.
- Polska będzie lepiej bronić swojej suwerenności - Sejm przyjął ustawę o prawach obywatela i obronie suwerenności narodu.
- Kolejny incydent we Wrocławiu, który na szczęście nie zakończył się katastrofą. Na przystanku autobusowym znaleziono tajemniczy pakunek, jednakże jego zawartość nie stwarzała zagrożenia.
- Sejmowe komisje opowiedziały się przeciwko publicznemu wysłuchaniu projektu ustawy o działaniach antyterrorystycznych.
- Premier Węgier Victor Orban po raz kolejny stanął w obronie Polski: "Bruksela nigdy nie wygra z Polską walki". Jednocześnie Orban nawołuje do większego szacunku dla Polski i Węgier.
2016-05-21
- Nadchodzi gorący czas dla Europejczyków i Amerykanów? Dżihadyści z Państwa Islamskiego wzywają swoich wyznawców do atakowania "niewiernych" podczas rozpoczętego ramadanu.
- Sytuacja we Francji zdaje się coraz bardziej napięta - kryzys związany z reformą prawa pracy spowodował, że na stacjach brakuje paliw.
- Rodziny ofiar katastrofy malezyjskiego boeninga zestrzelonego nad wschodnią Ukrainą w 2014 roku domagają się od Rosji odszkodowania.
2016-05-22
- Populista o dość jasnych prawicowych poglądach wygrywa wybory prezydenckie w Austrii - wskazują wstępne wyniki, przedstawione przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.
- Rosja ponownie zaangażowała się w walki z rebeliantami, atakując i bombardując jedyną drogę prowadzącą do Aleppo - wyjawił szef Obserwatorium Praw Człowieka w Syrii.
- Drugi etap lotu samolotu napędzanego energią słoneczną zakończony powodzeniem - maszyna przeleciała ze stanu Oklahoma do Ohio w 17 godzin.
- Przywódca afgańskich talibów Mansur nie żyje - potwierdził afgański wywiad.
- Turcja na drodze do nowej konstytucji i systemu prezydenckiego?
2016-05-23
- Polski podatnik będzie musiał poczekać trochę czasu zanim nastąpią zmiany w systemie podatkowym i składach ZUS czy NFZ - ogłosił Mateusz Morawiecki.
- Ministerstwo Finansów pracuje nad nowa ustawą o podatku handlowym. Kwota wolna ma wynosić 17 milionów złotych miesięcznie, z kolei transakcje internetowe nie mają podlegać opodatkowaniu.
- Coraz gorsza sytuacja Polskich Zakładów Ubezpieczeniowych ciągnie w dół również Giełdę Papierów Wartościowych.
- Niemiecki "Bild" informuje, że zniesienie wiz dla Turcji może nastąpić dopiero w 2017 roku. Z pewnością taka informacja nie ucieszy Ankarę, która może zagrozić zerwaniem porozumienia w sprawie uchodźców.
- Austria nie zrobiła jednak kroku ku prawicowej władzy - zwycięzcą wyborów prezydenckich został Alexander van der Bellen.
- Szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski skrytykował procedurę prowadzoną przez Komisję Europejską.
- Bayer jest na dobrej drodze do wykupienia Monsanto - lidera w branży biotechnologicznej. Kwota transakcji będzie opiewała w okolicach 62 miliardów dolarów, co stanie się absolutnym rekordem w historii niemieckich firm.
2016-05-24
- Zapadła przełomowa decyzja dla dalszego rozwoju gospodarczego Kuby - rząd zalegalizował małe i średnie prywatne przedsiębiorstwa.
- Monsanto jednak nie wpadnie w ręce Bayeru? Koncern biotechnologiczny odrzucił ofertę opiewającą na 62 miliardy dolarów. Zdaje się jednak, że nie było to ostatnie słowo niemieckiego giganta.
- Narasta frustracja prezydenta Turcji Racepa Erdogana. Głowa tureckiego państwa wyjawiła, że państwo nadal nie otrzymało obiecanych pieniędzy z Unii Europejskiej. Może to spowodować zerwaniem wszelkich porozumień.
- Mężczyzna odpowiedzialny za podłożenie bomby we wrocławskim autobusie został zatrzymany przez funkcjonariuszy policji.
- Trzęsienia ziemi w Japonii spowodował straty w wysokości 22-42 miliardów dolarów - poinformował japoński rząd.
- Jest decyzja rządu w sprawie przekopania Mierzeji Wiślanej: Kanał zostanie wybudowany do 2022 roku.
- Dobiegło końca spotkanie Hansa Timmermansa z premier Beatą Szydło. Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej stwierdził, że zażegnanie sporu możliwe jest jedynie poprzez działania prowadzone w Polsce.
2016-05-25
- INFORMACJA DNIA: Udaremniono zamach na placówkę policji w Warszawie. Po incydencie we Wrocławiu sytuacja zdaje się coraz bardziej napięta.
- Liczba międzynarodowych umów handlowych ciągle rośnie. Czym jest TISA? Jaki wpływ miałoby to porozumienie na dalszy rozwój gospodarczy?
- Powrót Rosji do ścisłej elity państw świata poprzez wzrost gospodarczy będzie możliwy tylko dzięki odpowiednim reformom - stwierdził Władimir Putin.
- Grupa Wyszehradzka mówi jednym głosem - stwierdził szef Ministerstwa Obrony Narodowej Antoni Macierewicz. Polityk stwierdził, że państwa V4 chcą wzmocnienia wschodniej flanki NATO.
- Francja: Do strajku na stacjach benzynowych czy kolei dołączyli pracownicy elektrowni atomowych. Francja jest sparaliżowana.
- Kolejne kraje bałtyckie nawiązują współpracę z NATO. Jak dalej potoczą się losy Finlandii i Szwecji? Rządy nie wykluczają wstąpienie do Sojuszu.
- Polski "Łucznik" należący do Polskiej Grupy Zbrojeniowej obsłuży kontrakt na dostarczenie ponad 17 tysięcy sztuk broni. Kwota umowy opiewa na 156 milionów złotych.
2016-05-26
- Belgijska policja zatrzymała grupę terrorystów, która szykowała zamach terrorystyczny między innymi na stację kolejową w Antwerpii.
- Wprowadzenie reformy prawa pracy zbiera żniwa we Francji. Setki tysięcy demonstrantów pokazuje swoje niezadowolenie - dochodzi do strajków i starć z policją.
- Kolejne problemy Polski z Komisją Europejską. Europejska instytucja pozywa Polskę do Trybunału w sprawie depozytów bankowych i biopaliw.
ws. depozytów bankowych i biopaliwws. depozytów bankowych i biopaliwws. depozytów bankowych i biopaliwws. depozytów bankowych i biopaliw
- Jest oficjalne porozumienie na linii Stany Zjednoczone - Parlament Europejski dotyczące przesyłania danych Europejczyków za Atlantyk. Tarcza Prywatności zastąpiła formułę Safe Harbour.
- Kolejny etap niezwykłego projektu dobiegł końca. Samolot zasilany energią słoneczną po 17 godzinach lotu wylądował w Pensylwanii.
2016-05-27
- Nie żyje dowódca Państwa Islamskiego z Faludży. Trwają zaciekłe walki o miasto położone na wschód od Bagdadu - ogłosił rzecznik koalicji walczącej z dżihadystami płk Steve Warren.
- Unia Europejska przedłużyła o rok sankcje wobec reżimu Baszara el Asada. Kary będą obejmować embargo na handel ropą czy zamrożenie aktywów syryjskiego banku centralnego.
- Moskwa zaskarżyła do sądu w Londynie kwestię niespłacenia przez Ukrainę kredytu w wysokości 3 miliardów dolarów. Kijów odpowiada, że transakcja została zawarta pod presją i nie jest wiążąca.
- Zwolniona przed dwoma dniami z rosyjskiego więzienia Nadija Sawczenko ogłosiła, że nie wyklucza możliwości kandydowania na fotel prezydenta Ukrainy i jednocześnie w bezpośrednich słowach do Wladimira Putina poprosiła o zakończenie wojny w Donbasie.
- Do Policji trafiły informacje o rzekomych bombach umieszczonych w wielu miejscach w Polsce - wszystkie na szczęście okazały się fałszywe. Służby pracują nad ustaleniem tożsamości osób odpowiedzialnych za nieprawdziwe informacje.
2016-05-28
- Sytuacja w Syrii zdaje się pogarszać, a konflikt z dżihadystami eskaluje coraz szybciej. Trwają walki o ważne strategicznie miasto Marea, w którym mieszka blisko 100 tysięcy obywateli.
- Niemiecki rząd chce, aby Europa zniosła sankcje dla Rosji. Można jedynie domyślać się, że jest to próba zaimponowania Kremlowi przed budową Nord Stream 2.
- Władimir Putin oficjalnie potwierdził, że będą prowadzone działania mające na celu zabezpieczenie Rosji przed potencjalnym zagrożeniem ze strony Polski i Rumunii - w krajach tych powstaje tarcza antyrakietowa.
2016-05-29
- Witold Waszczykowski stwierdził, że budowa tarczy antyrakietowej nie ma za zadania straszyć Rosję, a ma być jedynie odpowiedzią na potencjalne zagrożenia z Bliskiego Wschodu.
- Jest wotum zaufania dla nowego tureckiego rządu Yildririma - w stosunku głosów 315 do 138.
- Czy Ukrainie należy się broń od zachodu? Niemiecki FAS jest zdania, że to konieczny zabieg w zabezpieczenia Kijowa przed potencjalnymi ataki ze strony Moskwy.
- Potencjał jądrowy Korei Północnej może się zwiększyć - brzmi oficjalne oświadczenie rządu tego kraju.
- Muzułmanie chcą, aby Hagia Sophia ponownie stała się meczetem - kilku tysięcy islamistów brało udział w proteście.
2016-05-30
- Unii Europejskiej grozi rozpad, także tworzenie federacji bez państw narodowych jest nielogiczne - stwierdził szef Rady Europejskiej Donald Tusk.
- Jasna wiadomość dla potencjalnych agresorów - atak na Polskę będzie oznaczał wypowiedzenia ataku całemu Sojuszowi NATO - wyjawił sekretarz generalny NATO Stoltenberg.
- Jean-Claude Juncker chce, aby na nadchodzącym szczycie w Brukseli głowy europejskich państw potwierdziły swoje poparcie dla TTiP.
- Węgry mimo wzmacniania granic mają spory problem z uchodźcami - liczba osób, które chciały przekroczyć granicę od początku roku oscyluje w granicach 13,5 tysiąca.
- Rosyjskie ataki wymierzone w Państwo Islamskie nie zawsze zabijały tylko terrorystów. Wśród zabitych od początku roku jest kilka tysięcy cywilów, w tym kobiety i dzieci - poinformowało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.
2016-05-31
- We Francji panuje ciężka sytuacja ze względu na liczne strajki. Cierpi wiele dziedzin życia. Rodzi się zatem pytanie: Jak będą wyglądać nadchodzące Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej, skoro Hollande nie zamierza zmienić zdania w kwestii prawa pracy.
- Rząd przygotowuje projekt ustawy zakładającej podniesienie kwoty płacy minimalnej do 12 złotych na godzinę - ogłosiła premier Beata Szydło.
- Pentagon jest zaniepokojony próbą odpalenia rakiety przez Koreę Północną. Pocisk średniego zasięgu jednak nie została odpalona - najprawdopodobniej w skutek awarii.
- Teczki Janukowycza - czyli księgi rachunkowe byłego prezydenta Ukrainy wskazują, że ówczesne władze wydały potężne kwoty pieniądze na łapówki.
- PGNiG nie będzie eksportował gazu od rosyjskiego Gazpromu? Mówi się o ukierunkowaniu na kraje północne i zachodu.
- Ciąg dalszy sagi o ustawie antyterrorystycznej - 6 czerwca zostanie zorganizowane wysłuchanie obywatelskie.
- Jeden rok 2015 - kwota 888 milionów euro - to liczba pieniędzy, jakie straciła Unia przez oszustwa finansowe.