Europejski Monitor Ekonomiczny
Biuletyn wydawany przez
Prof. dr hab. Artura Śliwińskiego
Biuletyn wydawany przez
Prof. dr hab. Artura Śliwińskiego
Gra This War of Mine autorstwa 11 bit studios zostanie wpisana na listę nieobowiązkowych lektur szkolnych dla uczniów liceum i technikum powyżej 18. roku życia – od roku szkolnego 2020/2021. Jedna z najlepszych polskich gier, przedstawiająca koszmar wojny oczami cywilów, będzie rekomendowana do nauki historii, filozofii, socjologii i etyki.
Pojawienie się problemu podatków w kampanii wyborczej było impulsem do ciekawej analizy...
Podatki odegrały istotną rolę w historii powszechnej, mając wpływ na wiele wydarzeń decydujących o losach Polski i świata. Dla przykładu można tutaj wspomnieć o podatkowym przywileju koszyckim z 1374 roku, w związku z którym król Ludwik Węgierski zagwarantował szlachcie polskiej nienakładanie podatków ponad ustalony limit, bez jej zgody. Przywilej króla Ludwika Węgierskiego rozpoczął okres Rzeczpospolitej Szlacheckiej...
Od kilku miesięcy wzrastało w Polsce niezadowolenie społeczne, ale na korzyść władzy politycznej przemawiało to, że Polacy trudne problemy społeczne i gospodarcze odbierali w sposób bardzo zindywidualizowany, tworząc tym samym próżnię w życiu publicznym. Tego rodzaju ambiwalencja społeczeństwa umożliwiała jednak wprowadzenie koniecznych reform gospodarczych i politycznych. Obecnie stało się to niemożliwe.
Pod koniec 2013 roku pod tym samym tytułem opublikowaliśmy pierwszą część rozważań dotyczących mechanizmu funkcjonowania władzy politycznej w Polsce. Bez najmniejszego sarkazmu.
Dwie wymienione w tytule niniejszej publikacji postawy są obecnie popularne nie tyle w życiu osobistym, ile w działalności partii politycznych, a także w mediach, badaniach historycznych, publicystyce, etc., czyli w sferze publicznej.
Ekonomia liberalna otrzymała cios, po którym musi się rozsypać jak kryształowy wazon zrzucony z pierwszego piętra. Cios ten otrzymała od genialnego zespołu naukowców z Zurichu: Drika Helbinga, Thomasa Grunda i Christiana Waloszka.
Dwusetna rocznica urodzin Augusta Cieszkowskiego skłania do pytania o współczesne znaczenie jego myśli filozoficznej i ekonomicznej. Nie powinno być wszakże wątpliwości, że zarówno jego dorobek teoretyczny i praktyczny, jak dorobek całego łańcucha Wielkich Polaków, powinien być bardziej doceniany w polskim społeczeństwie.