Marzec 2013: Rosji Dmitrij Miedwiediew podpisał dekret pozwalający na przedłużenie amerykańsko-rosyjskiej umowy dotyczącej współpracy na polu eksploracji przestrzeni kosmicznej do 2020 roku. Powszechnie uważa się, iż współpraca na tym polu jest obecnie jednym z najlepszych przykładów relacji pomiędzy Rosją Stanami Zjednoczonymi.

 

Marzec 2014: USA obecnie kupuje „fotele” w Sojuzach na podstawie specjalnej umowy pomiędzy NASA a Roskosmosem. Jest to bardzo szczególna umowa, gdyż jest jednym z najbardziej widocznych „wyjątków” amerykańskiej ustawy o nazwie Iran Nonproliferation Act. W przypadku trwałego pogorszenia sytuacji dyplomatycznej pomiędzy USA a Rosją, możliwe jest anulowanie tej „wyjątkowej” umowy i w efekcie nastąpienie kilkuletniej przerwy w lotach Amerykanów na orbitę. Z drugiej strony, oznaczałoby to prawdopodobnie większy nacisk na szybkie zakończenie prac nad amerykańskimi systemami załogowymi. Aktualnie przewiduje się pierwsze loty załogowe z terenów USA dopiero w 2017 roku.

 

Kwiecień 2014: Amerykańska agencja kosmiczna NASA poinformowała w środę o zawieszeniu współpracy z rosyjskim Roskosmosem. Decyzja ta została podjęta ze względu na "pogwałcenie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy".[…] Warto wspomnieć, że agencja NASA jeszcze wcześniej zapewniała iż polityka nie powinna mieć jakiegokolwiek wpływu na stosunki w przestrzeni kosmicznej. Astronauci odbywają obecnie loty na stację ISS dzięki rosyjskiej rakiecie Sojuz. Jednak teraz amerykańska agencja chce jak najszybciej zakończyć budowę własnego załogowego statku kosmicznego, aby zlikwidować zależność od Rosji.

Maj 2014: Moskwa nie widzi potrzeby, by Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) miała działać dłużej, niż do roku 2020, poinformował według doniesień agencji Interfax wicepremier Rosji Dmitrij Rogozin. – Po 2020 roku chcemy przeznaczyć nasze środki finansowe na projekty kosmiczne skierowane w przyszłość – oświadczył Rogozin. Rząd Rosji odrzucił tym samym propozycję Amerykańskiej Agencji Kosmicznej NASA, by przedłużyć działalność ISS o cztery lata, czyli do 2024 roku. […] Rosja nadal będzie dostarczała USA silniki rakietowe tylko pod warunkiem, że nie znajdą one zastosowania w satelitach wojskowych. Ponadto od czerwca wstrzymana zostanie na terenie Rosji praca wszystkich urządzeń koniecznych do funkcjonowania amerykańskiego systemu GPS. Jeżeli Waszyngton nie jest gotowy do rozmów o zainstalowaniu na terenie USA odpowiednich urządzeń dla rosyjskiego systemu nawigacji Glonass, stacje GPS w Rosji mogą zostać całkowicie wyłączone

 

Wrzesień 2014: Boeing oraz SpaceX oficjalnymi partnerami NASA. Podpisanie umowy było koniecznością, gdyż w 2017 roku kończy się umowa z Rosjanami i Stany Zjednoczone nie zamierzają jej przedłużać, gdyż jak wyjaśnił Charlie Bolden z NASA, administracja Obamy nie chce być uzależniona od innego kraju. Jego zdaniem oddanie transportu na niską orbitę Ziemi w ręce sektora prywatnego, pozwoli agencji skupić się na ambitniejszych projektach, takich jak wysłanie człowieka na Marsa.

 

28.10.2014: Rakieta Antares eksplodowała tuż po starcie. Około 15 sekund po starcie eksplodowała rakieta Antares-130 (pierwszy lot wersji). Lot miał wynieść dla NASA bezzałogowy pojazd transportowy Cygnus do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

 

31.10.2014 Katastrofa eksperymentalnego promu kosmicznego SpaceShipTwo

 

Określenie „zimna wojna” nie oznacza brak ofiar. Ofiary są tak przy okazji – w imię postępu i pokojowego rozwoju. Plusem tej sytuacji jest to, że w odwecie za śmierć amerykańskiego kosmonauty nikogo USA nie zbombardują (chyba).