Portal businessinsider.com opublikował spis 10-ciu najbardziej szalonych technologicznych teorii spiskowych:

  1. Rząd USA i kampanie naftowe blokują rozwój elektrycznych samochodów.
     
  2. Rządowy projekt HAARP umożliwia wywoływanie trzęsień ziemi (takie oskarżenia pojawiają się m.in. przy okazji tsunami).
     
  3. Żarówkowy spisek. Oskarża się koncerny produkujące żarówki o to, że specjalnie tworzą produkty nietrwałe. Producenci filmu „Żarówkowy spisek (Light Bulb Conspiracy)” podają przykład żarówki, która od stu lat oświetla bazę straży pożarnej.
     
  4. Amerykańska armia potrafi uczynić statki niewidocznymi. Ta teoria jest dobrze znana pod nazwą „Eksperyment Filadelfijski
     
  5. Manipulowanie umysłami. Nie chodzi przy tym o zwykłe pranie mózgu, jakie na co dzień robią polskie media, ale o pełną kontrolę. Zobacz obszerny artykuł „Agenci-psi-psychotroniczne
     
  6. Podobno IBM oszukiwał w słynnym meczu ich komputera Deep Blue z mistrzem szachowym z 1997 roku.
     
  7. Nowe telewizory cyfrowe mogą służyć do inwigilacji widzów.
     
  8. Prawie darmowa energia. Ponoć istnieją teoretycznie metody uzyskania bardzo taniej energii. Najsłynniejszą z nich jest zimna fuzja., która jednak została zweryfikowana negatywnie.
     
  9. Silnik magnetyczny działający bez zasilania. Jak wiadomo perpetuum mobile nie istnieje, a strony takie jak ta, są dziełem ignorantów. A jednak...
     
  10. Podobno Microsoft ukrył w znakach "Wingdings" antysemickie komunikaty związane z zamachem na WTC 11/09. Napis NYC po zmianie czcionki na Windings wygląda następująco:
    Microsoft allegedly hid anti-Semitic messages in its "Wingdings" font.

Czy tworzenie takich zestawień nie jest czystą erystyką? Naciągane interpretacje znaków graficznych obok dość oczywistego spadku trwałości produktów pozwala na przejście do porządku dziennego nad ważnym problemem.

Tymczasem można wskazać wiele podobnych teorii, które zostały potwierdzone. W Polsce przez dłuższy czas nikt nie dowierzał Lucjanowi Łągiewce, który wynalazł bezpieczny zderzak. Tymczasem niedawno zaczął on produkcję swoich urządzeń na rynek (mimo, że naukowcy nadal nie potrafią wyjaśnić jak to działa).

Znany jest przykład języka Smalltalk, który utajniono na wiele lat, gdy zauważono, że może zrewolucjonizować przemysł softwerowy.

Dyskredytowanie różnych rozwiązań bez wchodzenia w merytoryczną treść jest często spotykane wśród ekonomistów. Na początku transformacji były różne pomysły rozwoju polskiej gospodarki. Argument wydętych warg wyrażających pogardę dla spiskowców bywał jedynym jaki przedstawiono.